Włókiennictwo może być innowacyjne – pokazuje Politechnika Łódzka.

0

Łódź od lat znana jest z przemysłu włókienniczego, wspieranego przez jednostki naukowe mocno angażujące się w dostarczanie odpowiedniego zaplecza dla rozwoju tej dziedziny.

Przykładem takiego działania jest Politechnika Łódzka i przedsięwzięcia realizowane przez prof. dr hab. Izabellę Krucińską.

W 2018 roku Politechnika rozpoczęła wraz konsorcjum w składzie: Instytut Technologii Bezpieczeństwa „MORATEX”, Instytut Włókiennictwa, Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych oraz Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy projekt “Innowacyjne włókiennictwo 2020+”. Jego głównym celem jest zwiększenie stopnia komercjalizacji oraz umiędzynarodowienia badań naukowych w zakresie włókiennictwa. Chodzi także o wzmocnienie infrastruktury i zaplecza naukowego dla rozwoju tego przemysłu w regionie łódzkim. Za skuteczne kierowanie projektem w tym roku prof. dr hab. inż. Izabella Krucińska została nominowana do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju.

– Obecnie w ramach projektu prowadzone są inwestycje w zakresie modernizacji infrastruktury badawczej na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Przeprowadziliśmy częściowy remont budynku i modernizację laboratoriów, z których już korzystają przedsiębiorcy i studenci. Będą również rozwijane nowe produkty w zakresie inżynierii materiałowej – opisuje obecny etap kierownik projektu prof. Izabella Krucińska.

Naukowcy rozpoczęli także kolejny duży projekt skupiający się na opracowaniu technologii nowoczesnego ubioru ochronnego dla noworodków urodzonych przedwcześnie w oparciu o układy warstwowe. Realizowany jest dzięki współpracy Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu TANGO, którego celem jest ułatwienie jednostkom naukowym wprowadzanie na rynek nowoczesnych technologii, produktów i usług oraz wzmocnienie współpracy naukowców z przedsiębiorcami.

Jakub Maksymowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*