Nowy hybrydowy bentonit z polskich złóż

0

Dr inż. Jadwiga Kamińska z Instytutu Odlewnictwa w Krakowie od dwóch lat prowadzi projekt mający na celu opracowanie innowacyjnej kompozycji bentonitu hybrydowego. Umożliwi to zagospodarowanie nowych krajowych złóż iłów bentonitowych w Polsce.

W ubiegłym  roku uczona została wyróżniona Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju w kategorii Innowacyjny Młody Lider Nauki. O tym, jak nagroda wpłynęła na jej prace oraz co zmieniło się od tamtego czasu z naukowcem rozmawia Jakub Maksymowicz.

  1. Jest pani laureatem PNiR 2018 za realizację projektu “Opracowanie składu i technologii wytwarzania nowej generacji bentonitu hybrydowego oraz mieszanki z jego udziałem”. Jak to wyróżnienie wpłynęło na pani działalność?

Nagroda pomogła mi m. in. w szerszym zaprezentowaniu i promocji tego przedsięwzięcia, co było i jest także jednym z założeń programu Lider dla młodych naukowców, w ramach którego uzyskałam dofinansowanie na prowadzenie tego projektu. Ponadto wyróżnienie stanowi motywację do dalszej pracy i podejmowania realizacji kolejnych projektów.

  1. Co udało się osiągnąć w ramach projektu od zeszłego roku?

Zakończyliśmy pierwszy etap związany z badaniami fizykochemicznymi i strukturalnymi. Obecnie kończę realizować etap drugi, gdzie na ich podstawie przygotowanych bentonitów hybrydowych wykonywane są masy odlewnicze – wyniki są bardzo obiecujące i zainteresowały także producentów. W zeszłym miesiącu rozpoczęliśmy trzeci etap związany już z mieszankami bentonitowymi.

  1. Jakie są Państwa plany naukowe oraz inne realizowane obecnie przedsięwzięcia?

Udało nam się rozpocząć kolejny duży projekt, którego jestem kierownikiem. Opiera się on na współpracy z Grupą Azoty i celem jest stworzenie polskiej ekologicznej żywicy furfurylowej.  Instytut otwiera się także na współpracę z biznesem biorąc pod uwagę komercjalizację wyników badań. Taki kierunek wpisuje się w założenia utworzonej Sieci Badawczej Łukasiewicz, której staliśmy się częścią.

  1. Kiedy kończy się projekt i jak ocenia Pani szanse na powodzenie?

Zakończenie zaplanowane jest na październik 2020 r. Już teraz możemy stwierdzić, że mieszanka ma duży potencjał. Samo wdrożenie wyników i produkcji oraz zagospodarowanie złóż iłów nie powinno stanowić problemu. Zakłady wydobywcze są do tego technologicznie przygotowane, a więc zakładamy, że uda się w pełni zrealizować założony cel.

 

Jakub Maksymowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*