Jaka jest rola naukowców w dążeniu do komercjalizacji wyników badań? Czy biznes i nauka powinny współpracować? A może świat badań podstawowych na zawsze powinien zamknąć się za szczelnymi murami uczelni? Między innymi te pytania rozpaliły dyskusję podczas debaty „Gorąca gra o przyszłość”, która rozegrała się w miniony poniedziałek podczas gali „Polski Naukowiec Przyszłości” w warszawskim Centrum Nauk Kopernik.

Debatę poprowadził Rafał Kunaszyk, wiceprezes firmy Eurokreator, jednego ze współorganizatorów tegorocznego Forum Inteligentnego Rozwoju. Z kolei głównymi aktorami dyskusji byli dr Mateusz Hołda – reprezentant polskiej nauki na prestiżowej liście „30 Under Europe” magazynu „Forbes” oraz dr Szymon Szufa – naukowiec, który postanowił wyjść poza mury uczelni i od lat doskonale radzi sobie również na biznesowym polu gry. Rzecz jasna nie zabrakło również aktywnych gości, którzy chętnie zasiadali pośród rezydentów debaty.

Jak przebiegała dyskusja? Stanowisk było wiele. Nie brakowało zwolenników współpracy nauki z biznesem, propagatorów dążenia do komercjalizacji badań podstawowych, jednak zdarzały się również głosy stojące do nich w totalnej opozycji. Mimo wszystko debata była szalenie merytoryczna i przebiegła w pokojowej atmosferze.

Mamy nadzieję, że to dopiero zapałka, która wznieciła płomień dyskusji, który już wkrótce rozgorzeje pełnym ogniem podczas IV Forum Inteligentnego Rozwoju 2019 w Uniejowie.

Lista zawodników jest wciąż otwarta – dołącz do rozgrywki i Ty! Gorąco zapraszamy.

Bartłomiej Jendrzok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*