Gala „Naukowcy Przyszłości” już za nami. Spotkanie odbyło się 10 czerwca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i zgromadziło laureatów Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju. Jedną z laureatek nagrody jest dr hab. inż. Agnieszka Cydzik – Kwiatkowska, prof. UWM z Katedry Biotechnologii w Ochronie Środowiska na Wydziale Nauk o Środowisku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, która została wyróżniona między innymi za projekt finansowany przez Narodowe Centrum Nauki pt.: „Tlenowy osad granulowany efektywną technologią oczyszczania ścieków oraz źródłem bioproduktów”.

– Bardzo się cieszę, że została doceniona praca włożona w badania podstawowe, które są konieczne do optymalizacji parametrów technologicznych procesów oczyszczania ścieków i rozwoju nowych technologii. Chcę podkreślić, że jest to efekt pracy zespołowej, którą realizuję razem z Koleżankami i Kolegami z mojej Katedry i Wydziału Nauk o Środowisku UWM w Olsztynie, gdzie pracujemy nad wdrożeniem efektywnej technologii oczyszczania ścieków i usuwania mikrozanieczyszczeń. Ten konkurs i nagroda jaką otrzymałam pokazują, że doceniono badania nakierowane na odzysk cennych substancji z materiałów odpadowych, co jest istotne w dobie ograniczonej dostępności surowców. Bardzo się cieszę, że zostałam zauważona pośród wielu dobrych polskich naukowców. Uzyskana nagroda jest dla mnie motywacją, żeby prowadzić dalsze badania nad rozwojem technologii granul tlenowych” – powiedziała dr Cydzik – Kwiatkowska.

Do zakończenia projektu badawczego uczonej zostało kilka miesięcy. Aktualnie dr Cydzik – Kwiatkowska planuje trzymiesięczny staż naukowy na renomowanym Uniwersytecie w Aalborgu w Danii, aby rozwijać swój warsztat badawczy, po którym planuje finalizować badania.

Uzyskane do tej pory wyniki wskazują nowe kierunki badań o  dużym potencjale rozwoju, dlatego w ciągu najbliższego roku będę się starać o uzyskanie finansowania kolejnych projektów dotyczących badań podstawowych z myślą o późniejszej aplikacji – dodaje laureatka.

Jadwiga Pasiut

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*