EMT-Systems stworzyło innowacyjne szkolenia z obsługi robotów przemysłowych. Czym są roboty i jak efektywnie nimi zarządzać? Odpowiadamy w rozmowie z Piotrem Podgórskim. 

Nowoczesne roboty przemysłowe, czyli…

Urządzenia manipulacyjne, automatycznie sterowane i programowalne. W budowie robot przypomina ludzką rękę i takie jest jego zadanie – w sposób ciągły i bezawaryjny zastępować pracę ludzkich rąk.

Co wyróżnia państwa rozwiązanie?

W naszych działaniach żywo obecna jest idea Przemysłu 4.0. Skupiliśmy się na integracji robota z obrabiarkami sterowanymi numerycznie, czyli obrabiarkami CNC oraz ze sterownikami PLC. Chodzi o zintegrowanie maszyny z tymi systemami, tak by ingerencja człowieka w proces wytwórczy była jak najmniejsza, a wszystko przy odpowiednim zaprogramowaniu działo się automatycznie.

Roboty robotami, ale przede wszystkim chodzi o szkolenia.

Wykorzystanie robotów to idea znana w przemyśle, jednak do tej pory nie było usług szkoleniowych, które w sposób dydaktyczny pokazywałyby jak dwa urządzenia ze sobą powiązać. Kurs dotyczy integracji robotów z urządzeniami CNC i sterownikami PLC. PLC, to mózg operacji technologicznych. Przyjmuje sygnały, przetwarza i wysyła je zwrotnie. Dzięki temu steruje robotem.

Gdzie tutaj innowacyjność?

Można by pomyśleć – jaka to innowacja? Zajmujemy się robotami, których obsługa znana jest od wielu lat. Natomiast innowacją w naszym projekcie jest przełożenie tego procesu na szkolenie – opracowanie dokumentacji i ćwiczeń praktycznych. Kursanci EMT-Systems otrzymują kompleksową dawkę wiedzy i umiejętności z zakresu robotyki i automatyki.

 Po co te szkolenia?

Najmniejsza pomyłka w przemyśle słono kosztuje. Dlatego w szkoleniach korzystamy z druku 3D i rzeczywistych elementów robotów. Podczas treningów często ulegają one uszkodzeniu. Jednak to nie problem. Wymieniamy je na miejscu i trenujemy dalej. Wszystko po to, by zaprzyjaźnić się z urządzeniem i nie uszkodzić go w rzeczywistym działaniu przemysłowym.

Kilka słów na zakończenie…

Dotąd na rynku funkcjonowały szkolenia odrębnie z programowania robotów, czy sterowników. My połączyliśmy je w jedno i dodaliśmy wiele od siebie, a to podniosło efektywność.

Dziękuję za rozmowę.

 

Bartłomiej Jendrzok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*