Aleksandra Wrońska, Uniwersytet Jagielloński; Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej

Polska badaczka z Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzi innowacyjne badania służące opracowaniu lepszego i bezpieczniejszego sposobu leczenia pacjentów zmagających się ze schorzeniami nowotworowymi. Doktor Aleksandra Wrońska wraz z zespołem rozwija nowatorski układ detekcyjny do rejestracji natychmiastowego promieniowania gamma, które jest produkowane w tkankach pacjenta napromienianych wiązką protonową.

Pomysł na projekt kiełkował u doktor z Krakowa od dłuższego czasu.

Jestem fizykiem jądrowym. Podczas doktoratu i stażu podoktorskiego doświadczenia prowadziłam zagranicą, ponieważ w Polsce nie było odpowiedniej infrastruktury — tłumaczy Aleksandra Wrońska.

Później sytuacja jednak diametralnie się zmieniła. W 2013 r. w stolicy Małopolski powstało Centrum Cyklotronowe Bronowice — pierwszy w Polsce ośrodek terapii protonowej. Wtedy badaczka zajęła się zastosowaniem fizyki jądrowej dla celów medycznych.

Dostrzegłam wtedy, że terapię protonową można poprawić. Kilka grup na świecie pracowało nad rozwojem metod bezinwazyjnej dla pacjenta kontroli napromieniania — wykorzystywano do tego kilka metod. My zaproponowaliśmy własną, opartą o nowoczesne komponenty, nową generację materiałów scyntylacyjnych oraz fotopowielacze krzemowe, których cena w ostatnich latach znacząco spadła. Tym samym wykorzystujemy doświadczenie zdobyte w badaniach podstawowych i przenosimy je na grunt fizyki medycznej — wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Projekt zakłada rozwój zupełnie nowej metody monitorowania w czasie rzeczywistym terapii protonowej. W efekcie prac powstanie urządzenie o nazwie SiFi-CC, działające jako tzw. kamera komptonowska, o nowatorskiej konstrukcji. Włączenie monitorowania terapii online do praktyki klinicznej pozwoli podnieść standardy i w pełni wykorzystać potencjał wiązek protonowych w leczeniu nowotworów, a tym samym zaproponować pacjentom jeszcze lepsze i bezpieczniejsze leczenie.

Bartłomiej Jendrzok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*