W wieku dojrzałym nasze oko może być dotknięte przez wiele chorób –  zwyrodnienie plamki związanej z wiekiem, zaćma, jaskra czy retinopatia cukrzycowa. Wiele z nich przebiega często niezauważalnie, jednak rezultatem tych chorób może być coraz większe pogarszanie wzroku, prowadzące nawet do ślepoty.

Polska jest jednym z najszybciej starzejących się krajów w Europie. Warto zadbać o lepszą jakość naszego życia, poddając się regularnie diagnostyce oczu. Tylko wtedy zyskane lata możemy przeżyć w stanie dobrego zdrowia oraz samodzielności. Starzenie jest procesem nieuniknionym, jednak w dużej mierze to od nas zależy, jak na ten etap się przygotujemy.

Prace prowadzone w nowopowstającym Międzynarodowym Centrum Badań Oka (MCBO) są okazją do zwrócenia uwagi na potrzebę odpowiednio wczesnej diagnostyki oraz na problemy związane z szybkim starzeniem się oka.

Istnieje potrzeba zwiększenia świadomości społecznej dotyczącej dbania o wzrok, ponieważ tylko odpowiednio wczesna diagnoza i podjęcie leczenia mogą zminimalizować skutki destrukcyjnych i nieodwracalnych uszkodzeń siatkówki – mówi prof. Maciej Wojtkowski z Instytut Chemii Fizycznej PAN, który wraz z prof. Krzysztofem Palczewskim jest twórcą nowego ośrodka naukowego.

Naukowcy chcą zwrócić uwagę na możliwości, jakie dają nowe technologie wprowadzane do diagnostyki. Innowacyjne metody pomiaru czynności siatkówki nad którymi pracują, mają na celu poszerzanie wiedzy o procesie widzenia i dostarczenie nowych narzędzi diagnostycznych, pozwalających wykrywać chorobowe zmiany w oku znacznie wcześniej niż dotychczasowe procedury i urządzenia diagnostyczne.

Niewielu z nas ma świadomość, że pierwszy instrument wykorzystujący technikę szybkiej tomografii optycznej używany na całym świecie, powstał w Toruniu a pierwsze wykorzystanie prototypu miało miejsce w klinice okulistycznej w Bydgoszczy. Prototypy tomografów optycznych opracowane przez prof. Wojtkowskiego i jego współpracowników stały sią podstawą do skonstruowania urządzeń działających obecnie w większości klinik na całym globie. W tej chwili jest to podstawowe badanie w światowej okulistyce, wykonywane średnio co 3 sek.

– Mamy to szczęście, że nauka, którą uprawiamy od razu przepisuje się na przydatne rzeczy dla społeczeństwa. Zdajemy sobie sprawę, że pracujemy za pieniądze publiczne. Każdy człowiek, który płaci podatki, w jakiś sposób ma swój wkład do tego, co robimy – konkluduje kierownik projektu.

Projekt Międzynarodowe Centrum Badań Oka jest realizowany w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze Fundacji na rzecz Nauki Polskiej współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

 

Jadwiga Pasiut

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*