DCIM100MEDIADJI_0082.JPG

Energię geotermalną tłumaczymy jako ciepło Ziemi (od greckich słów: gē oznaczającego Ziemię oraz thérmē oznaczającego ciepło, gorąco lub thermós – ciepły, gorący). Pojęcie geotermia określa szereg działań związanych z wykorzystaniem wód i energii geotermalnej. Odkrycie zasobów  geotermalnych w Uniejowie i wykorzystanie ich potencjału przyczyniło się do powstania najmłodszego polskiego uzdrowiska i pierwszego w kraju uzdrowiska termalnego. Uniejów to  doskonały przykład optymalnego wykorzystania szansy na zrównoważony rozwój gospodarczy, przede wszystkim dzięki wszechstronnemu zagospodarowaniu bogactwa tutejszej ziemi.

W Uniejowie wykorzystanie wody geotermalnej wydobywanej z głębokości ponad 2 km  oparte jest na tzw. kaskadowym odbiorze energii. Woda wydobywana na powierzchnię ziemi najpierw część swojej energii cieplnej oddaje w wymiennikach ciepła wodzie sieciowej centralnego ogrzewania. Ogrzana energią geotermalną woda słodka za pomocą pomp tłoczona jest do ogrzewania budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, leczniczych, rekreacyjnych i hotelarskich. Następnie po schłodzeniu do ok. 50 stopni Celsjusza kierowana jest do obiektów leczniczych i basenowych, gdzie służy do kąpieli rehabilitacyjnych i rekreacyjnych, a zimą także do podgrzewania nawierzchni boisk sportowych. Po oddaniu swojej energii woda geotermalna zostaje zatłoczona  z powrotem pod powierzchnię ziemi, gdzie ponownie się nagrzewa i powtarza cały cykl, gwarantując odnawialność źródła energii.

Walory termiczne i chemiczne uniejowskiej wody geotermalnej pozwalają na zastosowanie jej w profilaktyce zdrowotnej i leczeniu schorzeń układów: ruchu, mięśniowego, oddechowego, krążenia, nerwowego, pokarmowego, chorób skóry. Działa także odprężająco i relaksująco. Z myślą o turystach i kuracjuszach powstał kompleks termalno-basenowy w całości ogrzewany energią geotermalną, w którym znajdziemy szereg atrakcji związanych z leczniczymi i rekreacyjnymi właściwościami tutejszej wody. „Termy Uniejów”, składają się zarówno z basenów pod dachem, jak i na świeżym powietrzu. Łącznie zajmują one powierzchnię blisko 1600 metrów kwadratowych. Oprócz basenów solankowych zewnętrznych i oferują strefę saun oraz urozmaicony program fitness i wellness W połowie tego roku zakończono rozbudowę kompleksu, dzięki czemu „Termy Uniejów” mogą przyjąć jednorazowo nawet 1800 osób. Oprócz rozbudowy basenów ulepszono także infrastrukturę całego obiektu. Rocznie Termy odwiedza ponad pół miliona gości.

Geotermia Uniejów stała się pierwszym w Polsce geotermalnym zakładem ciepłowniczym całkowicie wykorzystującym wyłącznie odnawialne źródła energii– wody geotermalne i biomasę. Ciepłownia geotermalna w Uniejowie zapewnia dostawę ciepła do ok. 80% budynków w Uniejowie. Wykorzystanie właściwości wody geotermalnej przyczyniło się do ograniczenia emisję spalin pochodzących z tradycyjnych surowców, dając znaczący efekt ekologiczny. Energetyka Uniejów prowadzi działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, oraz dystrybucji i obrotu energią elektryczną, która dostarczana jest sieciami własnymi zlokalizowanymi na terenie Gminy Uniejów. Elektrownia w Uniejowie pracuje w układzie skojarzonym, tzn. produkuje prąd i ciepło. Pozwala to na zupełne uniezależnienie się od cen zewnętrznych dostawców prądu, ponieważ prąd przesyłany jest własnymi sieciami przesyłowymi.

Uniejów posiada także system oświetleniowy bazujący na energooszczędnej technologii LED. System oświetleniowy  zasilany jest z miejscowej energetyki poprzez własne linie przesyłowe  i transformatory, co pozwala na oszczędność energii elektrycznej i maksymalne obniżenie kosztów. Inteligentne sterowanie pozwala sterować oświetleniem zarówno indywidualnie i grupowo. W ramach projektu podświetlony został min. ponad 200 metrowy most na rzece Warce, zabytkowa Kolegiata oraz XIV- wieczny Zamek. System składa się z blisko 500 nowych punktów świetlnych, zasilanych siecią przewodów o łącznej długości ponad 8 km. Oprócz podświetlenia obiektów wymieniono także ponad 120 opraw wyładowczych na oprawy ledowe. Zasilanie oświetlenia ulicznego optymalizuje pracę elektrociepłowni ze względu na zwiększenie zapotrzebowania na energię cieplną w porze nocnej. To jedyny tego typu projekt jeżeli chodzi o jednostki samorządu terytorialnego w Polsce. Jego uroczysta  inauguracja zbiegła się  z rozpoczęciem gminnych obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Gmina Uniejów, jako doskonały przykład zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego już po raz kolejny jest gospodarzem jednego z największych w Polsce wydarzeń naukowo – gospodarczych. Już w najbliższy czwartek i piątek pod hasłem „Gramy o przyszłość – wejdź do gry!” odędzie się tutaj IV Forum Inteligentnego Rozwoju. W wydarzeniu uczestniczyć będzie kilkaset osób, szukających nowych trendów, a także rozmawiających o aktualnych wyzwaniach tyczących się transferu wiedzy z sektora nauki do biznesu.

Jadwiga Pasiut

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*