Nowoczesne, bezpieczne, dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności oraz proekologiczne. Takie właśnie są Innowacyjne Dworce Systemowe.

To autorski pomysł PKP S.A., który został stworzony kilka lat temu, przez wewnętrzną grupę projektantów. Chodziło o wybudowanie dworców dostosowanych do potrzeb lokalnych, zapewniających komfort podróżnym, uwzględniających współczesne trendy w projektowaniu oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko oraz zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków. Kilka lat temu, w ramach pilotażu zostały wybudowane cztery Innowacyjne Dworce Systemowe. Kolejne 40 obiektów powstanie w ramach największego w historii projektu modernizacji dworców kolejowych, czyli Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Budowa następnych jest planowana, po uzyskania finansowania, na lata 2021-2027. W ramach rozszerzonej formuły PID, zostanie zmodernizowanych lub wybudowanych dalsze 150 dworców, w tym aż 50 IDS-ów! Innowacyjne Dworce Systemowe powstaną w dwóch podstawowych formułach indywidualnej oraz modułowej. Te drugie występują w dwóch wersjach tzw. IDS-ów typu A oraz IDS-ów typu B. Pierwsze z nich to mini dworce, gdzie podróżni będą mogli skorzystać z ogrzewanej wiaty oraz kompleksu toalet dostosowanego również do potrzeb osób niepełnosprawnych.  Pod wiatą znajdą się również siedziska dla podróżnych oraz stojaki na rowery. W miejscowościach, gdzie ruch podróżnych jest większy, realizowane są IDS-y typu B. Nowy dworzec będzie składał się z klimatyzowanej poczekalni, toalet oraz pomieszczenia kasy biletowej lub niewielkiej przestrzeni komercyjnej. Wszystkie obiekty zostaną wyposażone w system dynamicznej informacji podróżnych, informacji głosowej oraz bezpieczeństwa (monitoring, system kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu).

Niezwykle istotny w IDS-ach, oprócz komfortu podróżnych i dostosowaniu obiektów do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, jest aspekt proekologiczny. W Innowacyjny Dworcach Systemowych planowane jest wykonanie instalacji fotowoltaicznych lub solarno-fotowoltaicznych służących do zasilania energooszczędnego wykonanego w technologii LED oświetlenia wewnętrznego i iluminacji elewacji. W niektórych obiektach zostaną zamontowane również pompy ciepła oraz wentylacja mechaniczna z jego odzyskiem. Pomyślano także o systemie odzyskiwania wód deszczowych. Uzyskana w ten sposób woda zostanie wykorzystana do podlewania roślin lub innych celów użytkowych. Za prace wszystkich instalacji będzie odpowiadał system BMS (Building Management System), co pozwoli na sprawne administrowanie nieruchomością i optymalizację zużycia mediów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*