Uniejów położony jest nad rzeką Wartą w woj. łódzkim, w powiecie poddębickim. Historia miasta sięga XII w., co pozwala uznać Uniejów za jedno z najstarszych miast w Polsce. Obecnie to niewielkie trzytysięczne miasto pod władzą burmistrza Józefa Kaczmarka przeżywa swój największy rozkwit, głównie za sprawą wykorzystania  i zagospodarowania największego skarbu ziemi uniejowskiej – wody geotermalnej.

Historia geotermii w Uniejowie sięga końca lat 70. XX w., kiedy podczas poszukiwań złóż ropy i gazu ziemnego odnaleziono wodę geotermalną. Badania wznowiono dopiero w latach 90. ale przede wszystkim znaleziono konkretne pomysły na jej wykorzystanie. W 2008 r. otwarto Termy Uniejów z gorącymi solankami leczniczymi, zaś w 2011 r. Uniejów otrzymał status miejscowości uzdrowiskowej, zyskując niebywałą szansę na rozwój miasta i regionu. Jak inteligentnie rozwija się sam Uniejów?

Termy Uniejów

“Termy Uniejów” to kompleks termalno-basenowy w całości ogrzewany energią geotermalną, w którym znajduje się szereg atrakcji związanych z leczniczymi i rekreacyjnymi właściwościami tutejszej wody. Przez cały rok można korzystać także z dostępnych na świeżym powietrzu podgrzewanych basenów solankowych i rekreacyjnych, wyspy z jacuzzi, sztucznej „dzikiej rzeki”, bufetu wodnego, plaży i molo. W tym roku dobiegła końca rozbudowa kompleksu, który pomieści teraz 1800 osób.

Woda geotermalna odnawialnym źródłem energii

Wykorzystanie wody geotermalnej wydobywanej z głębokości ponad 2 km  oparte jest na tzw. kaskadowym odbiorze energii. Woda najpierw część swojej energii cieplnej oddaje w wymiennikach ciepła wodzie sieciowej centralnego ogrzewania. Ogrzana energią geotermalną woda słodka ogrzewa budynki mieszkale, użyteczności publicznej, rekreacyjne i hotelarskie. Po schłodzeniu do ok. 50 °C kierowana jest do obiektów leczniczych i basenowych, gdzie służy do kąpieli rehabilitacyjnych i rekreacyjnych, a zimą także do podgrzewania nawierzchni boisk. Po oddaniu swojej energii woda geotermalna zostaje zatłoczona z powrotem pod powierzchię ziemi, gdzie ponownie się nagrzewa i powtarza cały cykl, gwarantując odnawialność źródła energii.

Własne zasoby energii

Uniejów posiada własne zasoby energii. Energetyka Uniejów jest jednostką budżetową Gminy Uniejów, działającą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, oraz dystrybucji i obrotu energią elektryczną, dostarczaną sieciami własnymi zlokalizowanymi na terenie gminy. Geotermia Uniejów to pierwszy w kraju geotermalny zakład ciepłowniczy, wykorzystujący wyłącznie odnawialne źródła energii. Elektrownia pracuje w układzie skojarzonym, tzn. produkuje prąd i ciepło – czysta energia odbierana jest przez całą dobę, co pozwala na zupełne uniezależnienie się od cen zewnętrznych dostawców. Elektrownia dostarcza ciepło oraz ciepłą wodę użytkową do 80 % mieszkańców miasta.

Ekogmina

Uniejów stawia na ekologię. Liczne inwestycje i działania proekologiczne oraz programy  z zakresu edukacji ekologicznej i ochrony przyrody aktywizujące społeczność lokalną zostały docenione i wyróżnione tytułem laureata w pierwszej edycji konkursu EKO HESTIA SPA. Kompleksowe podejście do zrównoważonego rozwoju, wykorzytywanie odawialnych źródeł energii oraz samowystarczalność samorządu na czystą energię niewątpliwie zadecydowały o tym sukcesie.

Oświetlenie z własnego źródła zasilania

Jedną z najnowszych inwestycji miasta jest system oświetlenia bazujący na energooszczędnej technologii LED. Zasilanie z własnej miejscowej energetyki poprzez własne linie przesyłowe i transformatory pozwala obniżać koszty eksploatacyjnych. W ramach projektu podświetlo ponad 200 m. most na rzece Warce, Kolegiata oraz XIV w. Zamek. Całość to blisko 500 nowych punktów świetlnych. Wymienio także ponad 120 opraw wyładowczych na ledowe. System oświetleniowy wyposażony jest w inteligentne sterowanie, pozwalające sterować oświetleniem indywidualnie i grupowo. Zasilanie oświetlenia ulicznego optymalizuje pracę elektrociepłowni zwiększając zapotrzebowania na energię cieplną w porze nocnej. To jedyny taki projekt jeżeli chodzi o jednostki samorządu terytorialnego w Polsce.

Aparthotel “ Termy Uniejów”

Wraz z rosnącą popularnością uzdrowiska rosła także potrzeba w zakresie obsługi dużych grup biznesowych. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest nowo otwarty Aparthotel „Termy Uniejów”. Hotel jest w 100 procentach własnością prywatną – ponad stu mikro przedsiębiorców zakupiło w nim lokale, ze środków za  które wybudowano obiekt. Część konferencyjną, restauracyjną oraz rekreacyjną kupiła firma King Cross. Luksusowy kompleks w standardzie czterogwiazdkowym, znajduje  się w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu termalno-basenowego i dysponuje 172 apartamentami, mogącymi przyjąć ponad 400 gości.

To już kolejny rok, kiedy do Uniejowa ściągają nie tylko turyści czy kuracjusze, ale również przedstawicieli nauki, biznesu i samorządu. Dzisiaj i jutro pod hasłem „Gramy o przyszłość – wejdź do gry!” odbywa się IV Forum Inteligentnego Rozwoju. W wydarzeniu gospodarczym uczestniczy kilkaset osób, szukających nowych trendów, a także rozmawiających o aktualnych wyzwaniach tyczących się transferu wiedzy z sektora nauki do biznesu.

Jadwiga Pasiut

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*