Łódzka firma Inovatica na czele z jej założycielami Bogumiłem Ziębą i Wojciechem Młynarczykiem opracowała innowacyjny zestaw modernizujący wózki widłowe.

Jest to dedykowany produkt dla pojazdów, które nie zostały fabrycznie wyposażone w funkcje autonomicznej jazdy, czy też autonomicznego wykonywania zadań logistycznych. Umożliwi maszynie samodzielny transport poziomy, podnoszenie ładunków, holowanie ładunków na przyczepach, czy też ich składowanie.

Innowacyjność i stworzenie produktu o potencjale wdrożeniowym zostało docenione w postaci przyznania jej twórcom Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju w kategorii “Innowacyjne technologie przyszłości”. O tym, czym dla firmy jest to wyróżnienie oraz o samym urządzeniu opowiada jej współwłaściciel – Bogumił Zięba.

  1. Co oznacza dla Państwa otrzymanie PNiR za projekt “Autonomiczne wózki widłowe”? 

To dla nas ważne, że zostaliśmy zauważeni i nasz pomysł doceniono wśród innych ciekawych rozwiązań. Utwierdza nas w przekonaniu, że produkt ma nie tylko sens technologiczny, ale także biznesowy, a sama nagroda pomaga w jego promocji, tym bardziej, że aktualnie wychodzimy z nim na rynek.

  1. Proszę opisać w jaki sposób działa rozwiązanie

Wykonujemy tzw. retrofitting, czyli istniejące wózki widłowe  modernizujemy poprzez przejmowanie kontroli nad systemem sterowania. Montujemy dodatkowe sensory zbierające dane m. in. o położeniu wózka oraz przeszkodach i osobach pojawiających się na jego trasie. Urządzenie potrafi lokalizować palety, a cały układ integrowany jest z systemem zarządzającym magazynem.

  1. Jakie są główne zalety produktu? 

Są to braki wymagań co do obecności specjalnej infrastruktury w hali, gdzie porusza się wózek oraz atrakcyjność cenowa względem systemów od największych producentów. Technologia wydaje się być interesująca dla tzw. transportu wewnętrznego branży logistycznej. Skupiamy się obecnie na przystosowaniu go do standardów przemysłowych oraz dalszym rozwoju, gdyż potencjał jest o wiele większy, niż to co do tej pory przedstawiliśmy. Warto wspomnieć, że nasz produkt to w pełni polska myśl technologiczna , która również została doceniona i dofinansowana przez Unię Europejską w ramach programu RPO WŁ.

Chciałbym szczególnie podziękować osobie, dzięki której to rozwiązanie powstaje – naszemu dyrektorowi technicznemu Wojciechowi Młynarczykowi, który jest moim wspólnikiem i współautorem pomysłu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*