Niewielka miejscowość z dużymi ambicjami

Burmistrz Międzychodu sprawuje swój urząd dopiero drugą kadencję, a już stwierdzić można, że jest to miejscowość stawiająca na wszechstronny i zrównoważony rozwój, którego beneficjantami są zarówno dorośli jak i najmłodsi mieszkańcy.

Mimo swoich niewielkich rozmiarów (miasto to około 11 000 tys. mieszkańców) wiele dużych firm korzysta tu z dogodnych terenów inwestycyjnych, co daje ludziom dobrze płatną pracę i przynosi dochody budżetowi Gminy. Bezrobocie wynosi zaledwie 2 proc., a niebawem powstać ma zakład, który da zatrudnienie dla ponad tysiąca osób.

Trzy nagrody dla Międzychodu

Działania gminy i burmistrza zostały docenione przez organizatorów IV edycji Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju i Forum Inteligentnego Rozwoju. Kapituła przyznała Międzychodowi wyróżnienia aż w trzech kategoriach: samorząd przyjazny mieszkańcowi i inwestorowi, samorządowiec przyjazny mieszkańcowi i inwestorowi oraz nagrodę główną za intensywny, inteligentny i zrównoważony rozwój Gminy, oparty o skuteczne pozyskiwanie i mądre wspieranie inwestorów, poprawę życia mieszkańców poprzez ożywienie lokalnego rynku pracy, a także aktywną politykę prorodzinną.

– Otrzymanie tych nagród dopinguje nas do jeszcze większej pracy i udowadniania, że samorządy potrafią sobie radzić na zmieniającym się i niepewnym rynku. Liczymy także, że PNIR przyciągnie do nas kolejnych inwestorów. Mam nadzieję, że udało nam się znaleźć  niszę na terenie Wielkopolski gdzie możemy rozwijać się gospodarczo – ocenia Burmistrz Krzysztof Wolny. 

Wraz z kierownikiem Referatu Promocji i Kultury Tadeuszem Wienke opowiadają, w jaki sposób rozwija się Międzychód.

Sposób na rozwój

– Nie wystarczy być obecnym w swoim biurze i jedynie podpisywać dokumenty. Warto z niego wyjść i praktycznie zarządzać, reprezentować gminę “sprzedając” informacje o jej walorach – opisuje swój sposób na rządzenie Krzysztof Wolny.

Między innymi takie podejście najwidoczniej daje efekty, przykładem jest duży inwestor z branży meblarskiej, który zakupił 40 ha gruntów pod budowę zakładu. W lipcu 2020 roku ma rozpocząć się działanie w ramach I etapu. Planowane jest zainwestowanie około 200 mln Euro obejmujące także działalność badawczo-rozwojową, co jest ważne dla gminy.

– Takie inwestycje to miejsca pracy dla całego regionu, dobre zarobki i oferta socjalna – podkreśla Tadeusz Wienke. – Jeśli wszystko się uda będzie to trzecia co do wielkości inwestycja w Wielkopolsce. Firma chce także współpracować z naszą szkołą zawodową otwierając nowy kierunek kształcenia pod kątem możliwości zatrudnienia w jej zakładach – dodaje Burmistrz.

Obecnie w gminie funkcjonują już duże, nowoczesne zakłady tworzące produkty na rynki zagraniczne, takie jak szwedzka firma Balco produkująca konstrukcje stalowe i oraz spółka Marmite tworząca ceramikę łazienkową. Dzięki powstaniu nowych fabryk średnie płace wzrosły o około 20% – 30%. Rozwój Międzychodu daje możliwość pracy także mieszkańcom ościennych gmin i powiatów.

– staramy się przyciągać mieszkańców terenów ościennych gmin i powiatów do osiedlenia się u nas. Czynimy to nie tylko poprzez tworzenie nowych miejsc pracy, ale także m. in. dzięki współpracy z deweloperami, którzy będą budowali mieszkania wielorodzinne. 

Włodarze gminy podkreślają, że ważne są dla nich również branże, w których gmina ma tradycje i zaplecze kadrowe, a należą do nich przemysł rolno-spożywczy, leśny a nawet odlewniczy.

Najmłodsi mieszkańcy, sport i natura.

Poza zagranicznymi inwestycjami i budownictwem mieszkaniowym gmina dba też o swoich najmłodszych mieszkańców oraz obszary naturalne. W tym roku powstało tu pierwsze w Polsce przedszkole ze sztucznym stokiem narciarskim na dachu.

Jak przyjął się ten oryginalny pomysł?

– przyjął się bardzo dobrze, liczba chętnych dzieci do zapisania się do przedszkola przewyższa ilość wolnych miejsc, natomiast staramy się, aby każde dziecko miało możliwość dostępu do stoku, także uczniowie ze szkół podstawowych. Przedszkole odwiedzają samorządowcy z innych gmin i powiatów podpatrując pomysł. W planach mamy także wzbogacenie jednego z przedszkoli wiejskich o zajęcia z hipoterapii – opisuje Krzysztof Wolny.

Międzychód leży w tzw. Krainie Stu Jezior, posiada wspaniałe kompleksy leśne Puszczy Noteckiej i stara się korzystać z tych walorów integrując je z rozwojem gospodarczym. Udostępniane są nowe akweny wodne i ostępy. Wszystko to aby zapewnić mieszkańcom i przyjezdnym atrakcyjne warunki nie tylko do pracy, ale także wypoczynku. Jak mawia burmistrz, jest to kraina „Niemożliwych możliwości” więc spodziewać się można, że Międzychód jeszcze nie raz zaskoczy swoimi ciekawymi pomysłami na przyjazny i inteligentny rozwój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*