Tak fakt przyznania Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju komentuje dr inż. Artur Oziębło, dyrektor Oddziału Ceramiki i Betonów w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych to ważna jednostka naukowa zajmująca się szerokim obszarem zagadnień nauk technicznych od ceramiki po szkło i materiały budowlane.

Jednym z oddziałów Instytutu, który stawia na rozwój poprzez szeroką współpracę nauki z biznesem, wykorzystując wieloletnie doświadczenia jest Oddział Ceramiki i Betonów w Warszawie. Za swoją innowacyjną działalność związaną z realizacją projektu „Wielofunkcyjny materiał kompozytowy o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych i pro-regeneracyjnych do odbudowy tkanki kostnej”, którego Instytut jest liderem, został wyróżniony w kategorii “Innowacyjne  technologie przyszłości” w ramach IV edycji Forum Inteligentnego Rozwoju.

– To miłe, że działania naszego zespołu oraz konsorcjantów, z którymi realizujemy projekt zostały docenione. Nagroda jest w pewnym sensie zobowiązująca i mobilizuje nas do dalszej pracy – przyznaje dr inż. Artur Oziębło.

Przypomnijmy – Instytut wraz z partnerami z konsorcjum, w skład którego wchodzą badacze z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Wrocławskiej, Instytutu Biotechnologii i Medycyny Molekularnej oraz firmy SensDx prowadzi projekt, który ma na celu opracowanie innowacyjnego kompozytu polimerowo-ceramiczny. „Ma on przyczynić się do szybszej regeneracji uszkodzonej tkanki kostnej a w konsekwencji skrócić leczenie poprzez działanie czynnika proregeneracyjnego stanowiącego składnik kompozytu. Ograniczy też ryzyko powikłań pooperacyjnych spowodowanych zakażeniami rany dzięki swoim właściwościom przeciwdrobnoustrojowym.” – wyjaśnia dyrektor Oziębło.

Oddział Ceramiki i Betonów Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych nie spoczywa na laurach ubiegając się o kolejne projekty. Jest laureatem konkursu Team Net, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz z sukcesem opracowuje technologie dla MŚP w ramach Bonów na Innowacje. Jednostka stanowi ważny element powstałej w tym roku Sieci Badawczej Łukasiewicz (trzeciej co do wielkości sieci badawczej w Europie), co przyczynia się do jej rozwoju i inicjowania interdyscyplinarnej współpracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*