Naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem dr hab. prof. ucz Łukasza Drewniaka pracują nad technologią, która pozwoli na przyjazne dla środowiska zarządzanie odpadami i odciekami z przemysłu metalurgicznego. Umożliwi ona ograniczenie ich produkcji oraz ich efektywne zagospodarowanie.

Otrzymałem wiele sygnałów o potrzebie oczyszczania odcieków zawierających wysokie stężenie siarczanów i metali ciężkich. Zapotrzebowanie jest bardzo duże w skali całego świata – są to nie tylko kopalnie, ale także cały rynek hutniczy i metalurgiczny, gdzie w trakcie procesów produkcyjnych powstają odcieki, które trzeba oczyścić przed zrzutem do wody. Obecnie do tego celu wykorzystywane są metody fizyczno-chemiczne, które nie dość, że generują duże ilości niebezpiecznych osadów, to są także bardzo kosztowne. Dlatego istniała potrzeba zmniejszenia kosztów technologii i opracowania metody przyjaznej dla środowiska – mówi naukowiec.

Na przeprowadzenie badań w ramach projektu: „Opracowanie procesu (bio)technologicznego zagospodarowania odpadów i odzyskiwania wody z odcieków pochodzących z procesów hydrometalurgicznych” badacz otrzymał dofinansowanie w programie Team – Tech FNP. 

Opracowana przez zespół dr hab. prof. ucz Drewniaka technologia SURE korzysta z połączenia metod chemicznych i biologicznych, wykorzystując potencjał mikroorganizmów redukujących siarczany. Rozwiązanie występuje w dwóch wariantach – aktywnym i pasywnym. Wariant aktywny (bioreaktory z pompami, mieszadłami, sprężarkami i szafami sterującymi) dostarczając energię przyspiesza proces oczyszczania. Wariant pasywny działa na zasadzie przepływów grawitacyjnych – przez co generuje mniejsze koszty eksploatacyjne, jednak z racji na wolniejszy metabolizm bakterii trwa dłużej, a sama instalacja zajmuje więcej przestrzeni.

Metoda pozwala na oczyszczanie odcieków zawierających siarczany i metale ciężkie, oraz kombinację siarczanów z metalami ciężkimi i związkami organicznymi. Ze względu na różne typy odcieków nie jest bezpośrednio skalowalna. 

Technologia SURE to przede wszystkim wymierne korzyści ekonomiczne, wedle szacunków nawet 4-krotnie niższe od tradycyjnych metod chemicznych. Jak podkreśla badacz dodatkową korzyścią jest odzyskana woda oraz półprodukty z procesu oczyszczania, które zależą od charakteru odcieków.

Obecnie naukowcy są na etapie budowy pilotażu i testów w warunkach rzeczywistych. Obydwie instalacje (pasywną i aktywną) przetestowano i uzyskano pozytywne wyniki. Licencja (niewyłączna) technologii została sprzedana do spółki RDLS (pierwszej spółki spin-off powstałej na UW, mającej na celu wdrażanie wynalazków opracowanych przez naukowców), jej współzałożycielem i Prezesem jest dr hab. prof. ucz Drewniak. Plan  jest taki, aby po zakończeniu projektu, w marcu 2021 przejść do etapu podpisywania kontraktów i budowania instalacji prototypowych bezpośrednio u klienta – konkluduje naukowiec.

Jadwiga Pasiut

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*