WARSZAWA RYSZARD JANIA PREZES ZARZADU PILKINGTON FOT MAREK WISNIEWSKI 10/03/2011 CYFRA

Marka, tradycja, innowacyjność – Pilkington Automotive Poland Sp. z o. o. nieprzerwanie się rozwija i wdraża kolejne innowacje. Z Prezesem Spółki Ryszardem Janią rozmawia Joanna Laskowska.

Pilkington Automotive Poland Sp. z o.o. to Firma z tradycjami ukierunkowana na innowacje.  Jaka jest Państwa recepta na sukces?

Przeszło dwadzieścia lat aktywności w Polsce Pilkington Automotive Poland to historia nieprzerwanych inwestycji oraz rozwoju. Zawdzięczamy to przede wszystkim wspaniałym ludziom. Zaczynaliśmy od ok. 150 pracowników, a dzisiaj zatrudniamy ponad 2000 osób. Śmiało możemy powiedzieć: naszą receptą na sukces są ludzie, którzy z pasją i zaangażowaniem od podstaw tworzyli to miejsce pracy.

Posiadamy dwa duże zakłady produkcyjne – fabrykę w Sandomierzu oraz fabrykę w Chmielowie. Wielokrotnie byliśmy wyróżniani za najwyższe standardy produkcji i jakości wyrobów. Efekty naszej pracy doceniła również Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która w 2011 roku uhonorowała fabrykę w Chmielowie tytułem największej inwestycji zagranicznej w Polsce. Obecnie oba zakłady produkują rocznie ponad 8,5 mln sztuk różnego rodzaju szkła do szyb samochodowych.

Produkcją szkła zajmujemy się właściwie od roku 1826.  W roku 2006 firma Pilkington została przejęta przez japoński koncern NSG Group, natomiast marka Pilkington została zachowana jako nazwa produktów Grupy przeznaczonych dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego.

Obecnie pracują Państwo nad nowatorską technologią gięcia szyb z powłokami typu Low E do zastosowań w branży motoryzacyjnej. W czym tkwi innowacyjność proponowanego przez Państwa rozwiązania?

Nanoszenie warstwy Low E na szkło już uformowane oczywiście jest obecnie możliwe, natomiast z punktu widzenia produkcji masowej jest to proces nieekonomiczny. Nasza nowa, innowacyjna technologia gięcia szkła pozwoli nie tylko na zachowanie wszystkich właściwości powłoki Low E, ale przede wszystkim umożliwi wdrożenie tej technologii właśnie do produkcji masowej. Po wprowadzeniu innowacji istniejące już linie produkcyjne APB do gięcia szkła staną się uniwersalne. Będą one giąć zarówno szkło tradycyjne, jak i to z powłokami refleksyjnymi.

Naszym celem jest stworzenie nowej, unikalnej technologii gięcia szkła z powłokami typu Low E. Pracujemy również nad wprowadzeniem na rynek gamy nowych produktów zmniejszających transmisję energii cieplnej przez szyby.  Zarówno technologia jak i uzyskane dzięki niej produkty charakteryzuje szeroki potencjał zastosowania, nie tylko w przemyśle motoryzacyjnym.

W jaki sposób zastosowana innowacja procesowa poprawi funkcjonalność produktu finalnego w porównaniu do klasycznych szyb samochodowych?

Szyb dachowe z powłoką typu Low E wyróżnia znacznie obniżony współczynnik przenikania ciepła, co przekłada się na ograniczenie zużycia energii wykorzystywanej do klimatyzowania lub ogrzewania wnętrza pojazdu. Ponadto zmniejszenie zużycia paliwa w pojazdach spalinowych przełoży się na redukcję poziomu emisji zanieczyszczeń. Szyby te znajdą również zastosowanie w pojazdach elektrycznych i hybrydowych.

Kiedy zamierzają Państwo wprowadzić technologię do produkcji?

Działania nad tym projektem rozpoczęliśmy w lutym 2019 roku. Wyzwanie przed którym stanęliśmy wymaga od nas intensyfikacji prac w zakresie działalności badawczo-rozwojowej. Na ten moment szacujemy, że projekt zostanie wdrożony do marca 2021 roku.

Jakie inicjatywy podejmuje Pilkington w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu?

Korporacyjna Odpowiedzialność Społeczna, obejmująca takie zagadnienia jak bezpieczeństwo, ochrona środowiska, warunki zatrudnienia i kodeks zachowań etycznych stanowi ważny czynnik przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych w naszej firmie. Zasadnicze znaczenie w tym obszarze odgrywa Kodeks Etyki NSG Group.

Z najwyższą powagą podchodzimy także do zagadnień ochrony środowiska. Podejmujemy działania mające na celu redukcję emisji CO2, zużycia wody, poprawę gospodarki odpadami. Kamieniem węgielnym polityki ochrony środowiska firmy było wprowadzanie we wszystkich zakładach na całym świecie Standardu Zarządzania Środowiskiem ISO 14001.

Regularnie angażujemy się w działalność charytatywną. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Onkobus Fundacji Ronalda McDonalda, pomoc dla seniorów czy Miesiąc Zaangażowania Społecznego stały się naszym udziałem.  W związku z obecną sytuacją pandemii COVID-19 wspieramy lokalną służbę zdrowia i domy pomocy społecznej.
Z dumą podkreślamy, że bardzo często to nasi pracownicy wychodzą z inicjatywą wsparcia danych akcji charytatywnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*