Wzrost liczby samochodów w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej skutkuje zwiększeniem liczby opon wprowadzanych na rynek, a to rodzi problem ich późniejszego wykorzystania po zużyciu.
Naukowiec z Politechniki Gdańskiej postanowił odpowiedzieć na potrzebę zagospodarowania poużytkowych opon poprzez ich dalsze wykorzystanie w przemyśle tworzyw sztucznych.
Dr inż. Aleksander Hejna pracuje nad stworzeniem ciągłej metody modyfikacji miału gumowego oraz jego dalszym wykorzystaniem do opracowania technologii wytwarzania spienionych, elastycznych kompozytów poliuretanowo-gumowych o obniżonej palności i dymotwórczości, mogących znaleźć zastosowanie w charakterze materiałów tłumiących.
Rozwiązanie trafi w przyszłości do przemysłu budowlanego (jako podkłady tłumiące, podkłady pod panele czy materiały wygłuszające) czy branży motoryzacyjnej, ponieważ materiał ma zdolności do tłumienia drgań, rozpraszania energii oraz właściwości bioakustyczne.
– Na ten moment stoimy jednak przed wyzwaniem znalezienia sposobu na utylizację materiału po przez jego wtórne wykorzystanie przy jednoczesnym najmniejszym nakładzie energetycznym – tłumaczy kierownik projektu. – Powoduje to zmniejszenie potencjalnych śladów środowiskowych – dodaje.
Uczony zauważa, że kierowane przez niego przedsięwzięcie niesie zarówno ekologiczne jak i ekonomiczne pozytywne efekty.
– Zabieramy uciążliwy odpad z rynku oraz środowiska, dając mu inne zastosowanie. Wprowadzenie gumy do pianek poliuratenowych jest korzystne z kilku względów. Sama pianka jest wyrobem sztucznym i rakotwórczym. Zmniejszając palność produktu, zapobiegamy zagrożeniom związanym z możliwością ewentualnego pożaru, a co za tym idzie, wydzielaniem niepożądanych substancji do atmosfery – zauważa dr Hejna.
Podkreśla też fakt zwiększenia wartości tego odpadu w kontekście pracy firm recyklingowych. – produkt będzie stosunkowo tani. Obliczenia wskazują, że uda się obniżyć jego cenę nawet o 10-15 proc. w stosunku do podobnych rozwiązań na rynku.
Zdaniem kierownika, największym sukcesem jego projektu jest zauważenie przez niezależne gremia, organizacje potencjału i potrzeby zadania. – Systematycznie przybywa odpadów, dlatego korzyści płynące z bieżącej utylizacji czy wykorzystywania wtórnego tego produkt są bezdyskusyjne – uważa naukowiec z Gdańska.
Dr Hejna realizuje projekt w ramach X edycji Programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.