Zespół naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza pod kierownictwem dr hab. Moniki Wałęsy-Chorab, prof. Uczelni syntetyzuje nowe kompleksy jonów metali d-elektronowych z ligandami organicznymi. Uczeni poddają analizie właściwości elektrochromowe otrzymywanych związków w celu oceny zdolności do wyraźnej zmiany koloru pod wpływem przyłożonego napięcia.

Polimeryczne kompleksy jonów metali są interesującymi materiałami do konstrukcji urządzeń elektrochromowych. Poprzez obecność organicznych ligandów i nieorganicznych jonów metali łączą właściwości zarówno związków organicznych jak i nieorganicznych. Zmiana struktury liganda w bardzo prosty sposób moduluje  ich właściwości optyczne. Ze względu na zmianę barwy, opartą najczęściej na zmianie stopnia utlenienia jonu metalu, kompleksy te mogą wykazywać bardzo wysoką trwałość w procesach elektrochromowych charakterystyczną m.in. dla tlenków metali przejściowych.

Poprzez właściwe zaprojektowanie liganda organicznego i poddanie go reakcji kompleksowania z odpowiednio dobranymi jonami metalu, możemy otrzymać materiały wykazujące różnorodne struktury, a w konsekwencji również właściwości. W projekcie koncentrujemy się na kompleksach wykazujących właściwości elektrochromowe tzn. zdolne do zmiany barwy w wyniku przepływu prądu elektrycznego. I tak na przykład łącząc właściwości optyczne i redoks kompleksów jonów metali przejściowych z właściwościami elektrochromowymi odpowiednio zaprojektowanego liganda udało nam się skonstruować prototypowe urządzenie elektrochromowe, które po przyłożeniu odpowiedniego napięcia zmienia barwę z przepuszczalnej jasnożółtej na rzadko spotykaną ciemnobrązową- mówi kierownik projektu dr hab. Monika Wałęsa – Chorab, prof. AMU w Poznaniu.

Związki wykazujące tego typu właściwości znajdują zastosowanie w szeregu urządzeń elektronicznych. Odnajdziemy je w konstrukcji “inteligentnych szyb”, które z powodzeniem są montowane w budynkach oraz samolotach. Innym przykładem są lusterka wewnętrzne w samochodach, które po przestawieniu w pozycję “noc” przyciemniają się powodując, że lusterko odbija mniej padającego na nie światła i w konsekwencji światła samochodu jadącego za nami przestają nas oślepiać.

Materiały elektrochromowe mogą również zostać  wykorzystane w konstrukcjach wyświetlaczy oraz papieru elektronicznego. Wyświetlacze w urządzeniach elektronicznych są nieustannie udoskonalane. Ze względu na aspekt ekologiczny i ekonomiczny wszelkie działania podejmowane na rzecz zmniejszenia zużycia papieru tradycyjnego cieszą się coraz szerszym zainteresowaniem- dodaje prof. Wałęsa-Chorab.

Projekt pn.: „Metalopolimeryczne filmy kompleksów metali przejściowych jako aktywne warstwy do zastosowań elektrochromowych” jest realizowany w ramach programu SONATA Narodowego Centrum Nauki.

Joanna Laskowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*