Fotonika i technologie kwantowe należą do najszybciej rozwijających się, a jednocześnie najbardziej obiecujących dziedzin współczesnej nauki i techniki. Aby dobrodziejstwa tych technologii stały się powszechniej dostępne dla polskich przedsiębiorców, naukowcy wiodących jednostek naukowych w kraju pod kierownictwem badaczy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego podjęli się realizacji rewolucyjnego przedsięwzięcia.

W ramach projektu pn.: „Narodowe Laboratorium Fotoniki i Technologii Kwantowych – NLPQT” powstaną nowe laboratoria badawcze wraz z ogólnokrajową infrastrukturą do rozpowszechniania wzorcowej częstotliwości optycznej i kwantowej dystrybucji klucza kryptograficznego.

Dzięki budowanej sieci, światło, wykorzystywane jako nośnik częstotliwości wzorcowej, będzie można przesłać do innych ośrodków w kraju. Pozwoli to na ultraprecyzyjne pomiary czasu i częstotliwości nie tylko w Toruniu, gdzie znajduje się optyczny zegar atomowy (unikatowy wzorzec częstotliwości), ale również wszędzie tam, gdzie ten sygnał zostanie doprowadzony.

Komunikacja oparta o technologie kwantowe umożliwia bezpieczne przesyłanie informacji pomiędzy dwoma punktami wyposażonymi w aparaturę optyczną do generowania klucza kryptograficznego oraz łącze światłowodowe. Tak wytworzony klucz nie może być złamany przy pomocy klasycznych narzędzi, co czyni metodę bardzo atrakcyjną tam, gdzie bezpieczeństwo danych jest absolutnym priorytetem.

Powstająca infrastruktura otwiera drzwi do realizacji wykorzystujących fotonikę i technologie kwantowe usług badawczych na potrzeby polskiego przemysłu. Ultraprecyzyjne pomiary, komunikacja światłowodowa, nowoczesne źródła światła, monitorowanie parametrów środowiskowych, detekcja różnych substancji m.in. w medycynie oraz przemyśle wydobywczym, konstrukcja wydajniejszych ogniw słonecznych, laserowa mikroobróbka materiałów umożliwiająca np. produkcję miniaturowych implantów medycznych, ale również bezpieczeństwo sektora finansowego i wojska – to tylko niektóre z potencjalnych obszarów zastosowań.

Joanna Laskowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*