Patryk Włodarczyk
Patryk Włodarczyk

 „Synteza nanomateriałów o wysokim współczynniku absorpcji promieniowania elektromagnetycznego w zakresie fal radiowych i mikrofal z wykorzystaniem amorficznych materiałów dielektrycznych i magnetycznych”, realizacji tego projektu podjął się dr Patryk Włodarczyk reprezentujący Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych.

Żyjemy w morzu fal radiowych i mikrofal. W niedalekiej przyszłości może więc zwiększyć się znacząco zapotrzebowanie na materiały ekranujące to promieniowanie.

Materiały ekranujące, to inaczej mówiąc materiały chroniące przed promieniowaniem – odbijają je lub absorbują. Jeżeli chodzi o samą absorpcję to wykorzystuje się fakt, że fala ma składową elektryczną i magnetyczną, łączy się więc materiały magnetyczne i dielektryczne w kompozyt oddziałujący z obiema składowymi aby zwiększyć wydajność tego procesu. – objaśnia Doktor Patryk Włodarczyk.

       W czym tkwi innowacyjność tego projektu, czym wyróżnia się na tle innych       podobnych przedsięwzięć?

– Dotychczas opisano niewiele materiałów absorbujących promieniowanie o częstotliwościach od 500 MHz do 3 GHz.  Innowacyjność badań polega na opracowaniu nowych materiałów, które wypełnią tą niszę. Udało nam się stworzyć kompozyty z wykorzystaniem nowo otrzymanych ferrytów wysokoentropowych i policukrów amorficznych, efektywnie absorbujące promieniowanie w tym zakresie.

Jaki jest główny cel projektu?

– Chcemy uzyskać jak najbardziej efektywny materiał absorbujący, a następnie wykonać z niego nanowłókna. Naszym dalekosiężnym celem jest pozyskanie nanomateriałów, które mogłyby być wykorzystane do walki z nowotworem poprzez zjawisko hipertermii.

Na jakim etapie jest obecnie projekt?

– W momencie startu projektu, materiały, którymi dysponowaliśmy na bazie żywic musiałyby mieć grubość 1 m, aby zaabsorbować 95 % promieniowania o częstotliwości 1 GHz. Obecnie, dzięki zastosowaniu naszych kompozytów, wystarczy już warstwa poniżej 1 cm. Aktualnie jesteśmy na ostatnim etapie tj. syntezie nanowłókien.

Jak uzyskane efekty mogą wpłynąć na życie społeczeństwa, a jak może wykorzystać je przemysł?

-Obecnie, jedną z metod wykorzystywanych w leczeniu raka jest hipertermia. Ogrzewanie nowotworów mikrofalami jest jednak wykorzystywane rzadko ze względu na brak odpowiednich materiałów. Nasze kompozyty mogą przyczynić się do rozwoju tej metody.  Rozwiązania, które są owocem naszych prac będzie można, mam nadzieję już wkrótce, wykorzystać na przemysłową skalę. Opracowane przez nas materiały mogą być wykorzystane m.in. jako ochrona wiązek przewodów elektrycznych, składnik farb czy włókna tkanin ochronnych. Potencjalnych zastosowań jest znacznie więcej – dodaje dr Patryk Włodarczyk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*