mgr inż. Paulina Bednarczyk
mgr inż. Paulina Bednarczyk

„Inteligentne powłoki lakierowe w moim projekcie to fotoutwardzalne materiały polimerowe zdolne do wielokrotnej samonaprawy, sieciowane przy pomocy wysokoefektywnych procesów fotochemicznych, oraz fotoinicjatorów i polimerów nowej generacji. To innowacyjne połączenie fotopolimeryzacji i samonaprawy w jednym” – mówi mgr inż. Paulina Bednarczyk, kierownik projektu pt. Inteligentne lakiery sieciowanie technikami UV/LED” finansowanego przez NCBR w konkursie Lider, kwota projektu: 1 290 500 zł.

W ostatnich latach proces fotopolimeryzacji, czyli inicjowany promieniowaniem uv stał się bardzo ważną techniką otrzymywania powłok. Jest to związane z poszukiwaniem coraz bardziej prostych i proekologicznych technologii przemysłowych, co dotyczy szczególnie technologii stosowanych w przemyśle chemicznym.

Materiały samonaprawiające się z kolei reagują na uszkodzenia, a wizja mechanizmu ich samonaprawy jest analogiczna do tego jaki istnieje w przyrodzie (np. gojenie się skóry, czy zrastanie złamanych kości) i opiera się na natychmiastowej reakcji na uszkodzenie bez (lub przy minimalnej) ingerencji człowieka. Istotnym aspektem jest również szybkość reakcji przy minimalnym udziale czynników zewnętrznych.

Projekt skupia się na branży motoryzacyjnej.

– „Jest to jeden z najlepiej rozwiniętych sektorów gospodarki, w którym istnieje duża możliwość skutecznego i szybkiego wdrażania innowacyjnych produktów” – ocenia naukowiec.

– „Opracowane w projekcie nowe polimery posiadają zdolność do samoregeneracji i mogą być stosowane nie tylko w branży motoryzacyjnej, ale również w wielu gałęziach przemysłu i mieć kontakt tak naprawdę z każdym, głównie ze względu na ich uniwersalność, ale także potrzebę specjalistycznych cech użytkowych. Materiały tego typu mogą znaleźć zastosowanie w układach, których dzisiaj się nie naprawia (np. gdy jest to nieekonomiczne lub niemożliwe) np. w mikroelektronice, implantach, technice kosmicznej, a także w urządzeniach codziennego użytku”.

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*