mgr inż. Aleksandra Golonko
mgr inż. Aleksandra Golonko

W krajach wysokorozwiniętych co czwarty lub piąty człowiek umiera z powodu nowotworu złośliwego. Jest to druga, po chorobach układu sercowo-naczyniowego przyczyna śmierci i mimo ogromnego postępu w diagnostyce i terapii, liczba zachorowań na raka stale rośnie. Czy bioaktywne flawonoidy pochodzenia roślinnego i ich metalokompleksy w skojarzeniu z antybiotykami antracyklinowymi mogą być pomocne w terapii chorób nowotworowych?

Polifenole są obecne w żywności pochodzenia roślinnego m.in. w owocach, warzywach, roślinach strączkowych, kawie czy herbacie. Są ważnymi antyoksydantami w diecie człowieka.

– „Bioaktywne flawonoidy to związki naturalnie występujące w roślinach, które nadają m.in. zabarwienie i chronią tkanki roślinne przed atakiem patogenów, czyli szkodników. My, jako ludzie spożywając warzywa i owoce dostarczamy do organizmu te flawonoidy jako cząsteczki bioaktywne, prozdrowotne. Działają one antyoksydacyjnie, zwalczają szkodliwe wolne rodniki, które są stale produkowane w naszych komórkach, działają przeciwnowotworowo i wpływają na ekspresję genów” – wyjaśnia Mgr inż. Aleksandra Golonko – kierownik projektu.

– „Jesteśmy na początku czteroletniej drogi tego projektu. Zakończenie planujemy w 2023 r. Oczywiście nasz projekt zagłębia się w projekt międzynarodowy” – mówi Mgr inż. Golonko.

Jak te wyniki mogą przełożyć się na społeczeństwo?

– „My na początku chcemy się dowiedzieć, czy związki występujące w roślinach mają jakikolwiek wpływ na działanie leku. Dotychczasowe badania innych zespołów, które zostały opublikowane wskazują, że tak. Jeżeli zauważymy, że jakaś cząsteczka, cały związek fenolowy, lub jego kompleks znacząco poprawia działanie danego leku to wydaje mi się, że byłyby to bardzo istotnie wnioski do przyszłych terapii, chodzi oczywiście o terapie skojarzone”. – kończy Mgr inż. Aleksandra Golonko – kierownik projektu.

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*