od lewej: dr inż. Szymon Szufa inż. Wiktoria Lewandowska mgr inż. Piotr Piersa mgr inż. Justyna Czerwińska dr inż. Łukasz Adrian
od lewej: dr inż. Szymon Szufa inż. Wiktoria Lewandowska mgr inż. Piotr Piersa mgr inż. Justyna Czerwińska dr inż. Łukasz Adrian

APS-Ekoinnowacje Sp. z o.o. to wyjątkowe przedsiębiorstwo pracujące na styku nauki i biznesu. Swoich partnerów obsługuje kompleksowo, zaczynając od strategicznego doradztwa w zakresie rozwoju opartego na pracach B+R, poprzez opracowanie innowacji produktowych, procesowych i organizacyjnych, następnie opracowanie metodologii badawczej oraz przeprowadzenie badawczych prac przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych, udowadniających wprowadzane usprawnienia aż po prace przedwdrożeniowe oraz wdrożeniowe często wiążące się z dostarczeniem określonych maszyn i urządzeń.

Pytany o strategię przedsiębiorstwa prezes Piotr Piersa odpowiada: Głównym celem zawartym w strategii rozwoju spółki jest uzyskanie statutu Centrum Badawczo Rozwojowego. Pośrednim krokiem w realizacji niniejszego celu jest udział spółki w licznych projektach badawczych w konsorcjach naukowo-biznesowych z jednostkami naukowymi z kraju i zagranicy.

Projekt pn. „Opracowanie innowacyjnej linii do termochemicznego przekształcania odpadów biomasy w skali laboratoryjnej oraz wdrożenie na rynek nowej usługi badawczej: Ocena możliwości zagospodarowania odpadów dla różnych zastosowań w energetyce, rolnictwie oraz przemyśle” (w ramach 1.2.2 RPO WŁ), dzięki któremu prezes spółki uzyskał nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju, jest samodzielnym projektem badawczo rozwojowym APS, który pozwoli uruchomić pierwszą w kraju i na świecie komercyjnie działającą instalację toryfikacji biomasy parą przegrzaną zasilaną energią słońca. Jest to bez zwątpienia kamień milowy w dalszym rozwoju spółki i osiągnieciu celów wyznaczonych strategią rozwoju.

Pomysł na projekt stanowi wypadkową pracy badawczej oraz działalności przedsiębiorczej – Oprócz działalności na rzecz APS-Ekoinnowacje jestem również doktorantem na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, Politechniki Łódzkiej, gdzie realizuje pracę doktorską w oparciu o projekt LIDER IX (NCBiR) w tej samej tematyce badawczej, pełniąc rolę inżyniera procesu toryfikacji. Chcąc kontynuować badania w szerszej skali (np. budując instalację pilotażową w skali przemysłowej) należy tak zbudować konsorcjum aplikujące o środki krajowe lub zagraniczne, aby każdy z partnerów mógł pochwalić się formalnym dorobkiem w zakresie termochemicznej konwersji biomasy. To strategiczne podejście zaimplementowało projekt RPO – zaznacza pan prezes.
Jak na ten etap kariery naukowej pan Piotr Piersa wyróżnia się wybitnym dorobkiem naukowym zawierającym patenty, wdrożenia oraz wiele publikacji renomowanych czasopism naukowych o zasięgu międzynarodowym.

Rezultaty projektu będą przeznaczone dla firm z kraju oraz świata z branż: rolniczej, energetycznej, chemicznej, medycznej, ale również w przyszłości wraz z ewolucją usługi dla branży budowlanej, odlewniczej, metalurgii a nawet tytoniowej czy automotive.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*