Dr hab. Anna Michalska-Ciechanowska
Dr hab. Anna Michalska-Ciechanowska

Dr hab. Anna Michalska-Ciechanowska jest absolwentką biotechnologii UWM, pracę doktorską broniła w IRZiBŻ PAN w Olsztynie. Swój staż podoktorski odbyła w University of Applied Sciences and Arts Western Switzerland Valais – HES-SO Valais-Wallis w Szwajcarii (stypendium SCIEX) prowadząc badania dotyczące proszków owocowych.

– W projekcie Alphorn (NCN) będziemy zajmować się proszkami owocowymi. Owoce to surowce sezonowe – występują w określonej porze roku. Celem jest otrzymanie produktów, które mogłyby nam pomóc dostarczać naturalne związki bioaktywne przez cały rok i ograniczyć ilość sztucznych dodatków w żywności. Wpisuje się to w trendy na rynku zdrowej żywności, ponieważ większość artykułów spożywczych jest obarczona dużą ilością nienaturalnych składników, co widzimy na etykietach. Ideą jest otrzymanie proszków owocowych, które mogłyby wzbogacać żywność o naturalne komponenty i być jednocześnie funkcjonalne” – mówi dr hab. Anna Michalska-Ciechanowska.

– Jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentem i zdajemy sobie sprawę, że przetworzona żywność nie jest dobra, mówiąc w skrócie. My stosujemy różne procesy technologiczne i staramy się prowadzić je w taki sposób, aby proszki były jak najbardziej naturalnym składnikiem żywności. Badamy interakcje zachodzące podczas suszenia, by pozbyć się szkodliwych związków. Opracowujemy składy proszków o nowych właściwościach, które mogą być kierowane do konkretnych grup konsumentów np. diabetyków.

Odbyła szereg staży naukowych, w tym na Uniwersytecie Miguela Hernandeza (Hiszpania), Norweskim Uniwersytecie Technologicznym (Norwegia), Uniwersytecie Stanforda (USA)(program TOP500 Innovators, MNiSW) oraz w Institute of Industrial Fermentations – CSIC (Hiszpania) i na Uniwersytecie Hacettepe (Turcja).

Dr hab. Anna Michalska-Ciechanowska jest autorką ponad 50 publikacji naukowych (h=19), laureatką wielu nagród naukowych m.in. „Pro Scienta et Vita”, stypendystką programu „Start” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, otrzymała stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców przyznawaną przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest także laureatką 17. edycji programu L’Oréal dla Kobiet i Nauki (stypendium habilitacyjne). Obecnie jest kierownikiem projektu ALPHORN (NCN) realizowanym we współpracy z HES-SO w Szwajcarii pt. „Interakcje związków bioaktywnych z nośnikami podczas procesu suszenia soków owocowych”.

Życzymy powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*