Pan Doktor Andrzej Szczurek prowadzi projekt pt. „BEACs: nowe formy alotropowe węgla. Synteza, domieszkowanie, oraz właściwości elektronowe i absorpcyjne” reprezentując Uniwersytet Warszawski.

Nowe formy alotropowe węgla dotyczą dwóch układów dwuwymiarowych, których mamy pierścienie benzemowe itp. To proces, w którym zamieniamy 3 węgle na 3 atomy azotu. Te aromatyczne pierścienie są połączone wiązaniami potrójnymi, które tworzą mostek między tym pierścieniem aromatycznym. Całość tworzy warstwową strukturę periodyczną, ułożoną w uporządkowane struktury. Mamy powtarzalny układ.

W czym tkwi innowacyjność tego projektu?

Jest mało prac eksperymentalnych na ten temat.. Innowacyjność polega na tym, że nie do końca znamy właściwości fizyko-chemiczne tych materiałów, które mogłyby być w szeroki sposób modyfikowane przez zastosowanie różnych podstawników i właśnie ich elastyczność wyróżnia je na tle grafenu np. zmieniając podstawnik aromatyczny nadajemy nowe cech temu materiałowi. – wyjaśnia Doktor.

Jakie są główne cele projektu ?

Skupiamy się głównie na tym aby przeskalować te materiały. Badamy właściwości absorpcyjne do gazów cieplarnianych czyli np. metan dwutlenek węgla. Chcemy zbadać jaki wpływ wywierają podłoża na właściwości absorpcyjne. – podkreśla Doktor Andrzej Szczurek.

– Wszystko zależy od tego jak uda nam się przeskalować ten materiał, tą syntezę. Jeżeli uda się uzyskać materiały o pożądanych właściwościach to mają szanse zaistnieć w przyszłości w różnych gałęziach elektroniki, gromadzeniu energii. Te materiały mogą mieć duży wpływ na inne gałęzie nauki, czy przemysłu. Dużo jest jeszcze do odkrycia.  Nie skupiamy się na samym projekcie, staramy się poszerzać spojrzenie na ten temat i uwzględnić wszystko nawet w innych gałęziach. Patrzymy na to, co się dzieje na rynku, co jest na topie – kończy Doktor.

Patrycja Sikora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*