Zamek jest jednym z głównych zabytków Uniejowa, zaliczanym do najciekawszych i najbardziej wartościowych antyków Ziemi Łódzkiej zarówno pod względem historycznym jak i architektonicznym oraz widokowym. Sławę swą zawdzięcza długim dziejom, interesującej bryle oraz malowniczemu położeniu.

Zamek powstał w latach 1360–1365 na miejscu starej fortalicji drewnianej, zniszczonej przez Krzyżaków podczas najazdu na miasto w 1331 roku. Budowę zamku zainicjował arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki, który był jednym z najbliższych współpracowników króla Kazimierza Wielkiego.

W 1525 w zamku wybuchł pożar. Obiekt został przebudowany przez starostę Stanisława z Gomolina na renesansową rezydencję, która została ukończona w 1534. Ostatecznie rolę obronną zamek przestał pełnić w I połowie XVII wieku, kiedy to otrzymał wczesnobarokową formę, stając się rezydencją biskupów Jana Wężyka i Macieja Łubieńskiego. W połowie XVIII wieku niewielkie remonty przeprowadził tam biskup Krzysztof Antoni Szembek. Później syn generała pochodzącego z Estonii Karla Tolla, , Aleksander Toll, w 1848 dokonał kolejnej przebudowy obiektu. Tollowie spolonizowali się i władali w zamku do końca I wojny światowej.

W latach 1956-1967 zamek odrestaurowano i zaadaptowano na archiwum. Aktualnie mieści się w nim hotel wraz z centrum konferencyjnym (do dyspozycji jest kilka zamkowych sal, które można wynająć na szkolenia czy konferencje) oraz restauracja „Herbowa”. Hotelowe średniowieczne apartamenty całkowicie oddają charakter epoki dawnych stuleci. Pokoje wyposażone są m.in.: w łoża z baldachimami oraz meble codziennego użytku z epoki średniowiecza. Tkaniny znajdujące się w komnatach królewskich nawiązują wzorami i kolorami do oryginalnych mediewalnych materiałów. Również łazienki utrzymane są w konwencji średniowiecza, można w nich zażyć kąpieli w drewnianych baliach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj