Prezydent Janusz Stankowiak o budowie Centrum Deyny – Kluczowy projekt dla rozwoju Starogardu Gdańskiego

Centrum Deyny to wyjątkowy
projekt, który przyciąga uwagę zarówno lokalnych mieszkańców, jak i fanów
sportu z całego świata. O jego znaczeniu dla Starogardu Gdańskiego oraz o
planach związanych z tym przedsięwzięciem rozmawiam z Prezydentem Miasta.

Wioleta Chorąży: Panie Prezydencie, Centrum Deyny to wyjątkowy projekt dla Starogardu. Co skłoniło miasto do podjęcia decyzji o budowie tego obiektu i jaką rolę ma on odegrać w rozwoju turystyki oraz sportu?

Centrum Deyny to element naszej długofalowej strategii, której celem jest budowanie marki Starogardu na postaci Kazimierza Deyny – jednej z największych legend piłki nożnej. Jego kariera, która wykraczała daleko poza granice Polski, nadal inspiruje kibiców na całym świecie. Chcemy, aby świat dowiedział się i zapamiętał, że Kazik Deyna urodził się w Starogardzie Gdańskim. Budując Centrum liczymy na to, że Starogard stanie się miastem rozpoznawalnym na mapie nie tylko Polski, ale także Europy i świata.

– To projekt, który zmieni oblicze Starogardu. Chcemy, by miasto było symbolem rozwoju i innowacji. Janusz Stankowiak, Prezydent Starogardu Gdańskiego.

Kazimierz Deyna to nie tylko legenda piłki nożnej, ale i ważna postać dla Starogardu. Jakie aspekty jego życia i kariery będą zaprezentowane w multimedialnej wystawie w Centrum Deyny?

„Muzeum Deyny”, integralna część Centrum, będzie pełnić funkcję edukacją i poznawczą, przybliżając historię tej wielkiej postaci. Od roku zbieramy eksponaty, a ich liczba rośnie z dnia na dzień. Dzięki wsparciu rodziny Kazimierza Deyny, biografów, kolekcjonerów, klubu piłkarskiego Legia Warszawa oraz wielu osób, które z szacunku dla niego wspierają nasz projekt, udało się pozyskać wiele unikalnych pamiątek. Wystawa będzie prezentować najważniejsze momenty z kariery Kazimierza Deyny – zarówno te z jego gry w reprezentacji, jak i sukcesy w klubie. Jej innowacyjność polegać będzie na połączeniu tradycyjnych form wystawienniczych z multimedialnymi. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w październiku 2025 roku.

Jakie działania podejmuje miasto, aby Centrum Deyny stało się atrakcją nie tylko dla lokalnych fanów piłki nożnej, ale także dla turystów z całego świata?

Elementem, który ma przyciągnąć turystów z całego świata do Starogardu, jest oczywiście stała wystawa poświęcona Deynie. Ważne, by jak najwięcej ludzi dowiedziało się o Centrum. Dlatego podjęliśmy szereg działań promujących projekt. W 77.urodziny piłkarza równo rok do otwarcia Centrum odbyła się konferencja pt. „Deyna – powrót Legendy” z udziałem przyjaciół piłkarza z boiska.  Do współpracy zaprosiliśmy też znanych dziennikarzy, autorów biografii Deyny oraz media ogólnopolskie. Liczymy, że dzięki tym działaniom, fani Deyny dowiedzą się o tym, że w Starogardzie powstaje takie miejsce i z niecierpliwością będą czekać na dzień jego otwarcia. 

Otwarcie Akademii Piłkarskiej im. Kazimierza Deyny to ważny element tego projektu. Jakie cele stoją przed akademią i jaką rolę ma ona odegrać w rozwoju młodych sportowców?

Akademia Piłkarska im. Kazimierza Deyny jest jednym z filarów tego projektu. Mottem Starogardu jest hasło: „Tu rodzą się gwiazdy”. Do najjaśniejszych należy bez wątpienia Kazimierz Deyna, który w jednym z wywiadów u progu końca kariery powiedział, że jego marzeniem jest wrócić do Polski i założyć szkółkę piłkarską. Niestety nie zdążył. W jakimś sensie spełniamy jego wolę z nadzieją, że w nowo powstałej Akademii pojawi się kiedyś jego godny następca. Będzie to miejsce, gdzie młodzi adepci piłki nożnej będą rozwijać swoje sportowe pasje, uczyć się gry fair play oraz wartości etycznych obowiązujących w sporcie.

Jakie innowacyjne elementy infrastrukturalne i programowe będą dostępne w Centrum Deyny?

Centrum Deyny to projekt unikatowy, który w Polsce nie ma sobie równych. Jest to jedyny obiekt dedykowany wyłącznie jednej postaci sportowej, co samo w sobie stanowi innowację. Łączy funkcje edukacyjne, sportowe i kulturalne. Został zaprojektowany z myślą o nowoczesnej edukacji sportowej i szkoleniu dzieci oraz zaspokojeniu potrzeb widzów i fanów piłki nożnej. 

Starogard Gdański zmienia się w dynamicznie rozwijające miasto. Jakie inne plany rozwoju miasta są realizowane równolegle z budową Centrum Deyny?

Starogard Gdański to miasto zrównoważonego rozwoju, gdzie równie ważne są działania poprawiające miejską infrastrukturę, co społeczne, angażujące mieszkańców w ten rozwój. Pracujemy nad rewitalizacją miejskich przestrzeni, poprawą infrastruktury drogowej oraz wspieraniem lokalnych przedsiębiorców. W przyszłym roku rozpocznie się budowa obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Długo wyczekiwana i chyba najważniejsza inwestycja dla miasta, gdyż będzie miała znaczący wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców oraz atrakcyjność turystyczną stolicy Kociewia. Dążymy do tego, by Starogard pozostał miastem, w którym rozwój gospodarczy łączy się z dbałością o środowisko i komfort życia mieszkańców.

Na zakończenie, Panie Prezydencie, jakie długofalowe cele ma miasto w kontekście dalszego rozwoju Starogardu? Jak Centrum Deyny ma wpłynąć na przyszłość miasta i jego mieszkańców?

Starogard Gdański jest miastem, w którym dobrze się żyje i inwestuje. Poprzez budowę Centrum Deyny chcemy dodatkowo rozsławić Starogard jako miasto urodzin wybitnego piłkarza Kazimierza Deyny. Ale to nie jedyny cel. Starogard ma być rozpoznawalny również dzięki innowacyjnym projektom, które będą przyciągać nowych inwestorów, turystów i młodych ludzi. Centrum Deyny to tylko jeden z wielu elementów strategii rozwoju miasta. W zanadrzu mamy wiele pomysłów, które jeśli uda się zrealizować, sprawią, że Starogard będzie się wyróżniał na tle innych pomorskich miast. Dziękuje za rozmowę, Panie Prezydencie, i życzę sukcesów w realizacji tego wyjątkowego projektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj