International Centre for Cancer Vaccine Science (ICCVS) przy Uniwersytecie Gdańskim to multidyscyplinarne i międzynarodowe centrum doskonałości, którego celem jest opracowywanie nowych terapii przeciwnowotworowych oraz metod diagnostycznych i prognostycznych w chorobach nowotworowych. ICCVS realizuje tę misję poprzez prowadzenie badań na różnych etapach rozwoju terapi. Tzn. od badań podstawowych i obliczeniowych, poprzez badania translacyjne, po aplikacyjne, a w niedalekiej przyszłości również kliniczne.
To unikalne w skali kraju Centrum gromadzi najwyższej klasy badaczy. O jego potencjale naukowym oraz komercjalizacyjnym świadczą osiągnięcia ostatnich 2 lat, kiedy to zostały uruchomione laboratoria badawcze ICCVS. Są to m.in. publikacje w Nature Communications, Nature Methods czy Nucleic Acids Research oraz 5 zgłoszeń patentowych złożonych do Europejskiego Urzędu patentowego (EPO). Ponadto do końca 2023 r. zespół planuje zgłosić do EPO co najmniej 4 kolejne wynalazki.
ICCVS prowadzi szeroką współpracę międzynarodową. Jest punktem na mapie Polski, skąd badacze nie tylko wyjeżdżają do uznanych międzynarodowych ośrodków naukowych, ale również miejscem, które gości i szkoli badaczy z uznanych międzynarodowych ośrodków naukowych. Będąc ważnym punktem wymiany wiedzy i nowych technologii, ICCVS jest doskonałym inkubatorem innowacji otwartym na współpracę z przedsiębiorcami.
Międzynarodowość oraz interdyscypinalność Centrum umożliwia prowadzenie kompleksowych badań nad immunoterapią nowotworów. „ Wierzę, że właśnie wielowątkowe podejście do problemu nowotworu jest niezbędne do stworzenia bezpiecznej oraz skutecznej terapii, która może zostać skomercjalizowana oraz szybko wdrożona do praktyki klinicznej. Nasze badania mogą istotnie zmienić sposób leczenia chorób nowotoworwych, a tym samym znacznie poprawić rokowanie”- mówi prof. Natalia Marek- Trzonkowska dyrektor ICCVS.
Więcej o ICCVS: https://iccvs.ug.edu.pl