Rozmowa z prof. Beatą Brożek-Płuską na temat projektu „Charakterystyka biochemiczna i nanochemiczna komórek i tkanek ludzkich: prawidłowych, poddanych działaniu ROS i nowotworowych, technikami o wysokiej rozdzielczości przestrzennej i czasowej”.

Na czym polega transformacja nowotworowa?

Transformacja nowotworowa polega na tym, że komórki, które pierwotnie działały prawidłowo (nie stanowiły zagrożenia dla organizmu), zmieniają swój metabolizm i w rezultacie stają się dla nas groźne. Podczas transformacji nowotworowej (polegającej na niekontrolowanym wzroście komórek i ich podziałach) pojawiają się zmiany w obrębie różnych genów, które mają wpływ na wzrost, proliferację i różnicowanie komórek. W dużym skrócie można powiedzieć, że jest to przekształcenie komórek (nowotworzenie)

prof. Beata Brożek-Płuska

Czym są RFT (reaktywne formy tlenu), jak działają?

RFT stanowią ważny składnik przekazu sygnału w organizmach żywych. W pewnych sytuacjach poziom RFT może gwałtownie wzrosnąć prowadząc do uszkodzenia struktur w komórkach. Są zdolne do uczestniczenia w reakcjach chemicznych, które odgrywają znaczącą rolę w metabolizmie i starzeniu się organizmów żywych. ROS to praktycznie to samo (tutaj mówimy o formach rodnikowych), które atakują składniki budulcowe naszego organizmu i mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów, czy stanów zapalnych.

Co może powodować duże stężenie np. RFT i jak można je ograniczyć?

Na duże stężenie mogą wpływać rzeczy typowo cywilizacyjne (nasz tryb życia, odżywianie, podatność na stres, czynniki środowiskowe)

Odpowiadając na drugą część pytania, poprzez „ekologiczne” podejście do życia jesteśmy w stanie je ograniczyć, lecz nie całkowicie wyeliminować. RFT mają swoją lepszą i gorszą twarz, w związku z tym nie chodzi o jej całkowite wyeliminowanie. Najważniejszy jest balans i znalezienie odpowiedniego poziomu

Na co ukierunkowane są badania?

Zajmujemy się czynnikami, na które mamy pewien wpływ. Warto zaznaczyć, że także w Polsce mamy dobrze rozwinięty system badań przesiewowych (wyłapanie mutacji genetycznej). Możemy świadomie takie osoby monitorować i w odpowiedni sposób reagować.

Co można powiedzieć o sukcesie badań?

Są one podstawowe. Nie kładziemy nacisku na ich aplikacyjność, natomiast jeśli poznamy parametry mierzalne to rzeczywiście przyszłościowo można myśleć o zaplanowaniu kolejnych metod diagnostyki.

Dziękujemy za rozmowę

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj