Ciemny tlen powstaje ponad 4 tysiące metrów pod powierzchnią oceanu, gdzie nie dociera światło słoneczne. Ciekawe informacje zaprezentowali badacze, którzy wytłumaczyli, co odkrycie oznacza w praktyce.

Co ciekawe, przełomowego odkrycia dokonano już podczas prac terenowych w 2013 roku, kiedy to przeprowadzano badania ekosystemu dna morskiego na obszarze między Meksykiem a Hawajami, w tzw. strefie Clarion-Clipperton. Powierzchnia tego terenu, rozciągająca się na ponad 6400 kilometrów, jest większa niż Indie. Pozostaje ona poza jurysdykcją jakiegokolwiek państwa. Jest ona bogata w metale konkrecje. Konkrecje polimetaliczne powstają zaś w momencie, gdy rozpuszczone w wodzie morskiej metale gromadzą się np. na fragmentach muszli. Zawierają one metale takiej jak lit, nikiel, kobalt i miedź, które są niezbędne do produkcji paneli słonecznych, akumulatorów do samochodów elektrycznych i innych zielonych technologiach. Odkrycie badaczy opisano szerzej na łamach „Nature Geoscience” – można przeczytać m.in., że na głębokości 4 tysięcy metrów, gdzie nie dociera światło słoneczne, zachodzi proces wytwarzania tlenu z udziałem konkrecji, które rozkładają wodę na wodór i tlen, a ilość produkowanego ciemnego tlenu jest stosunkowo duża. Gaz w zamkniętych komorach osiąga stężenia wyższe niż te obserwowane w bogatych w algi wodach powierzchniowych.

Ciemny tlen źródłem wielu cennych informacji

Naukowcy podkreślają, że konkrecje mogą stanowić geobaterie. Te mogą posłużyć do wyjaśnienia produkcji „ciemnego tlenu” w oceanie. To także może dać nowe światło na pochodzenie życia na Ziemi. Warto zaznaczyć, że wiele firm z sektora górnictwa głębinowego opracowuje technologie, które mają umożliwić zbieranie konkrecji i wydobywanie ich na powierzchnię. Przy tej okazji Amerykańska Krajowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna ostrzegła, że przemysł wydobywczy może spowodować zniszczenie życia i siedlisk dna mórz. Szacuje, że w strefie Clarion-Clipperton znajduje się 21,1 miliarda ton suchych konkrecji polimetalicznych, zawierających więcej metali krytycznych niż wszystkie światowe rezerwy lądowe razem wzięte.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj