Prof. dr hab. Mariusz P. Dąbrowski z Uniwersytetu Szczecińskiego stara się poznać fundamentalne prawa rządzące kosmosem.

Chcieliśmy uzyskać odpowiedź na pytanie, jak stałe fundamentalne, które znaleźć można w podstawowych prawach fizyki, mogły ewoluować w czasie. Czy obecnie w odległych częściach Wszechświata, do których sięgamy naszymi obserwacjami astronomicznymi, także mogą się one różnić – wyjaśnia uczony.

Współczesna fizyka odkryła, że istnieją jedynie cztery oddziaływania pomiędzy cząstkami materii.  Dwa z nich znamy bardzo dobrze z życia codziennego – grawitację i oddziaływanie elektromagnetyczne, a dwa głównie ze słyszenia –  oddziaływania jądrowe: silne oraz słabe.

W bardzo ogólnym ujęciu, wszystko co nas otacza jest ich konsekwencją. W fizyce pojawia się pytanie, czy oddziaływania te mają obecnie takie same intensywności, jak  podczas początków kosmosu. Zagadnieniem tym zajmował się naukowiec w ramach  projektu o nazwie „Nowe konsekwencje zmienności stałych fundamentalnych w fizyce i kosmologii”.

Fizycy mają dziś konkretne dowody na to, że Wszechświat był kiedyś gęstszy i bardziej skupiony. W wyniku badań prof. Dąbrowski stwierdził, że im bliżej początku – a więc tzw. Wielkiego Wybuchu – oddziaływania mogły mieć nieco inną intensywność.

– Idąc dalej za tymi wynikami można również zadać pytanie, czy gdzieś indziej we Wszechświecie istnieje inna forma życia podlegająca odmiennym wartościom stałych oddziaływań – komentuje  profesor.

Naukowcy w ramach projektu zaproponowali m. in. pierwszy od ponad trzech wieków kosmologiczny pomiar prędkości światła używając dwóch danych astronomii obserwacyjnej – tzw. “kosmicznej linijki” i “kosmicznego zegara”. Wyniki projektu opublikowały najważniejsze pisma w dziedzinie fizyki oraz prasa popularnonaukowa. Prace zostały dostrzeżone także przez szersze grono środowiska naukowego a pewne rezultaty badań dają wkład do rozwiązania zagadnień podejmowanych przez specjalistów od komputerów kwantowych.

 

Jakub Maksymowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj