Człowiek, technologia, efektywność energetyczna

APA GROUP

Tak najkrócej można by oddać to, na czym skupiają się obecnie specjaliści z gliwickiej firmy Apa Group. Wieloletnie doświadczenie i zdobyta wiedza owocują najbardziej zaawansowanymi rozwiązaniami w dziedzinie automatyki przemysłowej, inteligentnego budownictwa czy robotyki, a to nie wszystko. O działalności i filozofii firmy opowiada jej prezes Artur Pollak.

Od automatyki po inteligentny dom

— Początkiem firmy Apa sp. z o.o. była działalność związana z komputerowymi systemami sterowania układami przemysłowymi — zajmowaliśmy się ich modernizacją, optymalizacją przemysłową i sprawialiśmy, że ludzie rozumieli, co oznacza proces, którym zarządzają. Od mniej więcej 15 lat staramy się poprawiać tzw. interfejsy komunikacyjne między człowiekiem a maszyną. Pokazujemy, że osoba może podejmować właściwe decyzje na podstawie informacji płynących z bardzo agresywnego i trudnego środowiska maszyn i robotów — opowiada Artur Pollak.

Automatyzując i robotyzując przemysł, inżynierowie z Apa postanowili przenieść wypracowane w tej dziedzinie metody na płaszczyznę codziennego życia. Obszarem, który wyłonił się w sposób naturalny, była automatyka budynków, w ramach której pojawiły się pierwsze pojęcia, takie jak smart home czy inteligentny budynek. Stworzone zostały specjalne platformy do zarządzania procesami: system Vision BMS oraz Nazca.

Człowiek w centrum uwagi

— Człowiek znajdujący się w budynku jest dla nas najważniejszy, nie budynek. Podobnie jest z procesem przemysłowym — to człowiek i jego funkcjonowanie grają główną rolę w procesie, a nie sam proces — wyjaśnia Artur Pollak.

Patrząc na dorobek firmy i doświadczenia zbierane przez półtorej dekady, można dostrzec, że przez pierwsze 10 lat inżynierowie z Apa badali zachowania ludzkie, stosując wiele testów. Dzięki temu udało wyodrębnić się najbardziej istotne potrzeby i aspekty. Rozpoczęła się również współpraca z ośrodkami naukowymi oraz specjalistami z różnych dziedzin, takich jak psychologia, inżynieria biomedyczna czy procesy energetyczne. Firma nie ogranicza się więc do jednej sekcji czy branży.

Komfort pomieszczenia to nie tylko jakość powietrza, ale także dobre oświetlenie, dźwięk i wiele innych elementów, które razem dają nam poczucie wygody. Dla nas to człowiek jest modelem wszechświata — mówi Artur Pollak.

Efektywność energetyczna i technologia jako całość

Łatwiej i skuteczniej jest optymalizować procesy, gdy patrzymyna technologie jako pełen zbiór różnych elementów. Jedną z najważniejszych składowych jest efektywność energetyczna. Większość menedżerów nie zgłębia tego tematu. Oszczędność płynąca z optymalizacji samego procesu energetycznego może przynieść wiele korzyści w postaci polepszenia warunków pracy, wydajności zakładu, zwiększenia konkurencyjności na rynku oraz ograniczenia emisji CO 2. Na potrzebę wsparcia firm w tym zakresie Apa stworzyła specjalną platformę Nazca dla przemysłu 4.0 poprawiającą efektywność energetyczną zgodną z normą ISO 50001. — Aby w sposób skuteczny i efektywny usprawniać procesy w ramach nowych rozwiązań, niezbędne jest bardziej odpowiedzialne podejście do korzystania z energii. Jako firma technologiczna staramy się wykorzystywać najnowsze światowe osiągnięcia w tym obszarze. Rozpoczęliśmy od pomiarów wszystkiego, co dało się zmierzyć. Analizujemy profile energetyczne za pośrednictwem specjalistycznych urządzeń, które dają nam bardzo dużo informacji o prądzie, a nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak skomplikowanym jest on medium — tłumaczy prezes Pollak. Na podstawie danych specjaliści z Apa Group tworzą zbiory Big Data, dzięki którym szczegółowo analizują i wyciągają wnioski na rzecz poprawy procesu energetycznego.

Inteligentne rozwiązania a środowisko

Firma z Gliwic bada także procesy związane z zarządzaniem technologiami w środowisku odnawialnych źródeł energii, a konkretnie fotowoltaiką i energią wiatrową. — Samo zainstalowanie elektrowni wiatrowej czy paneli słonecznych nie wystarczy, trzeba we właściwy sposób podłączyć je i dostosować do reszty systemów budynku — dopiero wtedy spełniają swoją funkcję — stwierdza Artur Pollak. W prezentacyjnym, w pełni funkcjonalnym budynku Apa „Black House”, który zalicza się do pierwszych inteligentnych budynków w Polsce, firma zainstalowała dach zeroenergetyczny. Dodatkowo znajduje się na nim ul z pszczołami oraz szklarnia, w której za pielęgnację roślin odpowiedzialny jest robot. Wszystko zgodnie z podejściem, aby zarządzać cennymi zasobami, których jest mało bądź szybko się wyczerpują, np. energia. W najbliższym czasie działalność Apa Group skupiać się będzie na dalszym rozwijaniu posiadanych już rozwiązań. Firma chce udoskonalać swoje produkty, między innymi w oparciu o sztuczną inteligencję, która odegra ważną rolę w procesach analitycznych. Założeniem jest, aby to ona w przyszłości zajmowała się żmudną i nudną analizą danych, dając tym samym więcej czasu ludziom, zgodnie z ideą aby technologia służyła człowiekowi, a nie odwrotnie.

Jakub Maksymowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj