Krótkoterminowe lokaty bankowe są bardzo opłacalne, ale pod pewnymi zastrzeżeniami. Jeśli twoją uwagę przykuwają telewizyjne reklamy i dziwisz się, że banki oferują w nich oprocentowanie nieproporcjonalnie wyższe od oprocentowania lokat długoterminowych, musisz się mieć na baczności, bo to jeden z haczyków często stosowanych przez banki.

Najlepsze warunki oprocentowania banki oferują jedynie nowym klientom, i to jedynie pod warunkiem, że taki klient otworzy u nich konto osobiste i utrzyma je przynajmniej tyle, ile trwa okres lokaty. Najlepsze oferty są obwarowane licznymi zastrzeżeniami, które sprowadzają się do ustalenia kwot lokat na stosunkowo wysokim poziomie, konieczności aktywnego korzystania z konta osobistego i rzeczywiście krótkiego (nominalnego) terminu lokat bez możliwości przedłużenia lokaty pierwotnej na tych samych warunkach.

Jeśli więc kusi cię potencjalny zarobek, skalkuluj najpierw, czy rzeczywiście taka lokata ci się opłaci, bo może okazać się, że koszt prowadzenia konta osobistego przewyższy zyski z lokaty, a wtedy nic na niej nie zyskasz.

Nie zawsze decyduje oprocentowanie

Jak widzisz, oprocentowanie nie zawsze jest decydujące, tym bardziej, że oprócz limitów dolnych banki wprowadzają również górne limity graniczne dla promocyjnych lokat. Nawet jeśli dysponujesz sporą ilością gotówki, to w tej sytuacji nie będziesz mógł złożyć jej w banku oferującym promocję, bo nie uzyskasz atrakcyjnych warunków oprocentowania dla całej kwoty, którą dysponujesz. Rozwiązaniem byłoby skorzystanie z kilku ofert, kilku instytucji bankowych, tyle tylko, że w takim przypadku wzrosną również koszty obsługi kont osobistych (które będziesz zmuszony założyć), a poza tym stracisz sporo czasu na załatwianie wszystkich formalności, i to nawet wtedy, gdy będzie możliwość załatwienia ich w systemach online banków, które wybierzesz.

Promocje nie zawsze korzystne

Korzystanie z promocyjnych warunków, oferowanych przez banki, wcale nie musi ci się opłacić, ani pod względem finansowym, ani żadnym innym, bo może jedynie wymagać od ciebie sporego zaangażowania, i to bez gwarancji uzyskania pożądanych zysków. Jeśli nie masz czasu na stałe żonglowanie wolnymi środkami pieniężnymi i przerzucanie ich z lokaty na lokatę (często pomiędzy bankami) korzystaj raczej z ofert kierowanych do wszystkich, a nie tylko do nowych klientów.

Jeśli chcesz przeanalizować warunki ofert banków, sprawdź porównanie lokat online.

źródło: prasoweinfo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj