Czy zanieczyszczenia powietrza mogą zaburzać rozwój płodu dziecka?

Według badań prowadzonych w ostatnich latach obecne w powietrzu zanieczyszczenia wpływają na produkcję hormonów przez tarczycę. Mają zarazem kolosalne znaczenia dla rozwoju płodu, wzrost i metabolizm. Jednym z głównych hormonów tarczycy jest tyroksyna.

To naukowcy z Kraju Basków sprawdzili, w jaki sposób jakość powietrza wpływa na poziom tyroksyny u noworodków. Główne składowe zanieczyszczeń powietrza to tlenek azotu oraz cząstki stałe o średnicy do 2,5 mikrometra.

Ekspozycja na mikroskopijne cząstki oraz tlenek azoty w pierwszych miesiącach ciąży ma bezpośredni wpływ na równowagę hormonów tarczycy. Takie dzieci mają zwykle niższy poziom tyroksyny. Okazuje się, że najważniejszy jest początek i koniec ciąży.

Można powiedzieć, że wraz z rozwojem ciąży narażenie matki na zanieczyszczenie stopniowo ma coraz mniejsze znaczenie. W późniejszym etapie ciąży jednak związek znowu się pojawia, ale zależność jest odwrotna.

Źródło i więcej informacji na stronie PAP;

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C910425%2Czanieczyszczenia-powietrza-moga-zaburzac-rozwoj-plodu-i-wzrost-dzieci.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wprowadź swoje imię

*