Czyste złoto od lat jest pożądane na rynku. Co jakiś czas pojawiają się nowe źródła, z których może być skutecznie pozyskiwane. Tym razem naukowcy odnaleźli je w…elektrośmieciach.

Za innowacyjne odkrycie odpowiadają naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii. Dokonanie opisano szerzej na łamach Chemical Engineering Journal. Badacze opracowali technologię umożliwiającą selektywne odzyskiwanie złota o wysokiej czystości z urządzeń elektrycznych i odpadów elektronicznych zawierających różne metale przy użyciu materiałów tekstylnych. Co ważne, metoda ta radykalnie skraca proces odzyskiwania i zmniejsza jego koszty. Sam materiał tekstylny może być wytwarzany masowo i wielokrotnie poddawany recyklingowi.

Czyste złoto nie tylko w teorii

Warto podkreślić, że nowy włóknisty adsorbent nie tylko wykazał skuteczność odzysku złota na poziomie ponad 99,9 proc., ale także osiągnął skuteczność odzysku złota bliską 100 proccent w szerokim zakresie pH 1-4, co obejmuje większość cieczy odpadowych. Nowatorska metoda ma pozwolić na odzysk niemalże samych jonów złota. Czystość uzyskanego metalu przekracza 99,9 procent nawet w obecności 14 innych jonów metali współistniejących w roztworze. Co więcej, stopień odzysku złota utrzymywał się na poziomie 91 procent nawet po 10 użyciach adsorbentu – podkreślają naukowcy. Ci dodają, że planują poszerzyć zakres przyszłych badań w celu selektywnego odzyskiwania różnych metali docelowych oprócz złota.

Przeczytaj także: Chaos w miastach może opanować autonomia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj