Destination Earth to w pełni nowatorskie i przełomowe narzędzie. W komputerowym centrum EuroHPC powstał cyfrowy model Ziemi, który z niespotykaną dotąd dokładnością symuluje zachodzące na niej procesy.

Zastosowanie najnowszego sprzętu komputerowego i technik programistycznych, w tym sztucznej inteligencji, pozwoliło na stworzenie nowatorskiego modelu Ziemi o niespotykanej dotąd dokładności. Destination Earth jest  jednym z flagowych projektów Komisji Europejskiej, a jego działanie oparte zostało na superkomputerze EuroHPC LUMI. Nowatorski projekt będzie umożliwiał wiele zastosowań. Dzięki niemu naukowcy zyskają m.in. możliwość sprawdzania, jak sytuacja na Ziemi będzie ewoluowała przez kolejne dekady, w różnych scenariuszach. Będzie pozwalał także na przewidywanie katastrofalnych zdarzeń i towarzyszących im kryzysów ekonomiczno-społecznych. To jednak nie wszystko – innowacyjny model Ziemi będzie mógł także wspomagać w przechodzeniu na „zieloną” ekonomię i w osiągnięciu neutralności węglowej.

Destination Earth

Destination Earth zaimplementowany wśród gigantów

Z najnowszego rozwiązania korzystają już Europejska Agencja Kosmiczna, Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody oraz Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych. Wraz z systemem podmioty uzyskały przestrzeń chmurową DestinE, która umożliwi szerokie wykorzystanie gromadzonych danych przez różnego rodzaju organizacje. Destination Earth jest flagową inicjatywą opartą na europejskim potencjale tworzenia cyfrowych modeli oraz na danych z obserwacji Ziemi.

Przeczytaj także: Galileo w zupełnie nowej odsłonie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj