Nowotwory płuc i piersi są jednymi z najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Pomimo postępów dokonywanych na przestrzeni ostatnich lat medycyna jest wciąż bezsilna wobec skutecznego leczenia nowotworów. Dodatkowo, nowoczesne formy leczenia, oparte o przeciwciała, są bardzo drogie, a podawanie leków odbywa się w warunkach szpitalnych. Dlatego coraz więcej uwagi poświęca się rozwojowi nowych form terapii, które ukierunkowane są na określony cel molekularny, blokujący konkretne mechanizmy komórkowe odpowiedzialne za powstawanie i rozwój nowotworów, a jednocześnie umożliwiają doustne podanie leku.
Od początku istnienia firma Molecure skupia się na poszukiwaniu i rozwijaniu pierwszych w swojej klasie, małocząsteczkowych związków modulujących funkcjonowanie białek związanych z powstawaniem i rozwojem nowotworów, stanowiących potencjalne leki w terapiach przeciwnowotworowych. W ostatnim czasie obiecującym celem w terapii przeciwnowotworowej stały się deubikwitynazy (DUBs)- enzymy, których nadprodukcja w komórkach w patologiczny sposób wydłuża czas aktywności białek, w tym białek onkogennych, co prowadzi do zaburzenia szlaków sygnałowych w komórce przyczyniając się do rozwoju nowotworów.
Jednym z celów terapeutycznych z rodziny DUBs badanych w Molecure jest deubikwitynaza USP21 pełniąca istotną rolę w rozwoju nowotworów płuc i piersi u ludzi. Dotychczasowe wyniki naszych badań wykazały, że USP21 uczestniczy w regulacji metabolizmu komórek nowotworowych poprzez wpływ na funkcję mitochondriów, a usunięcie USP21 z komórki nowotworowej obniża poziom kluczowych dla progresji nowotworu białek, które od lat są poza zasięgiem klasycznych leków (undruggable targets). To sprawia, że opracowywana przez Molecure nowatorska strategia oparta na celowaniu w USP21 ma ogromy potencjał do rozwoju nowej terapii przeciwnowotworowej, konkurencyjnej na tle innych światowych firm.