Polskie Towarzystwo Onkologiczne otrzymało dotacje na badania tzw. Grant Servier – CARE, które mają się przyczynić do poprawy opieki nad pacjentami z rakiem trzustki. To jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów, na który niewiele jest wciąż opcji terapeutycznych.

Jak poinformowano we wtorek podczas spotkania w siedzibie Agencji Badań Medycznych grant będzie przyznawany w drodze konkursu osobom, które przedstawią swoje innowacyjne pomysły i rozwiązania nakierowane na rozwój w opiece nad pacjentem z rakiem trzustki.

Polskiego Towarzystwo Onkologiczne przydzieli łączną kwotę 450 000 zł w trzech transzach, przez trzy kolejne lata. W ramach konkursu Towarzystwo w ciągu trzech lat wyłoni od 3 do 9 projektów w obszarze raka trzustki o możliwie różnym charakterze: technologicznym, badawczym, edukacyjnym itp.

„Dzięki współpracy sektora publicznego z biznesem w ramach działania Warsaw Health Innovation Hub możemy kreować dziś akcelerator rozwoju innowacji w sektorze ochrony zdrowia. Programy, takie jak grant onkologiczny Servier to przykład wartościowej kooperacji dającej szansę na wdrożenie najwyższej jakości rozwiązań technologicznych, naukowych i edukacyjnych, które mam nadzieję, wkrótce zapewnią wyższą jakość leczenia pacjentów z rakiem trzustki” – podkreślił dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych i przewodniczący Rady Warsaw Health Innovation Hub.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów złośliwych o wzrastającej częstości występowania. Co roku rejestruje się od 8 do 10 nowych przypadków tej choroby na 100 000 mieszkańców w krajach uprzemysłowionych. W Polsce każdego roku rak trzustki wykrywany jest u ok. 4 tys. osób. Zachorowań na ten nowotwór jest prawie tyle samo co zgonów, gdyż trudno go wcześnie wykryć. Wciąż bardzo ograniczone są możliwości prewencji i wczesnej diagnostyki. Niewiele jest też opcji terapeutycznych w tym nowotworze, w przeciwieństwie na przykład do raka piersi.

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C94077%2Cdotacje-na-badania-nad-rakiem-trzustki-dla-polskiego-towarzystwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj