Działania, które podejmuję w ramach ,,Inteligentnego Rozwoju’’ skupiają się przede wszystkim na pozyskiwaniu środków na badania w zakresie innowacyjnych produktów i technologii.

Głównym założeniem prowadzonych prac jest wzmocnienie relacji nauka-biznes, a tym samym działanie na rzecz zwiększenia komercjalizacji wyników realizowanych prac B+R czyli zapewnienie możliwości ich praktycznego wykorzystania w gospodarce, a zatem faktyczny wpływ na wzrost innowacyjności polskich firm na rynku zagranicznym.

Projekt pt.: „Opracowanie składu i technologii wytwarzania nowej generacji bentonitu hybrydowego oraz mieszanki z jego udziałem” (nr LIDER/21/0125/L-8/16/NCBR/2017) był realizowany w ramach VIII edycji programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Projekt był dedykowany wytwórcom mieszanek bentonitowych. Najistotniejszy jest tu fakt, że wdrożenie produkcji bentonitu hybrydowego nie wymaga od producentów najmniejszej nawet modernizacji linii produkcyjnych. Ponadto gotowy produkt – hybrydowa mieszanka bentonitowa – przeznaczony jest do wytwarzania klasycznych mas formierskich w przemyśle odlewniczym. A te masy stanowią nadal ponad 85% produkcji wszystkich form dla odlewnictwa stopów żelaza i metali nieżelaznych.

W badaniach wykazaliśmy, że po procesie aktywacji ten materiał odpadowy może stanowić uzupełnienie bentonitu. Wprowadzając do bentonitu ił bentonitowy w ilości 25%, a następnie przygotowując mieszankę bentonitu hybrydowego, uzyskujemy materiał spełniający wszystkie parametry wymagane dla bentonitu odlewniczego według normy najwyższej klasyfikacji tj. gatunku I. Co więcej, w niektórych konfiguracjach możemy nawet polepszyć właściwości wytrzymałościowe mas formierskich – mówi kierownik projektu dr inż. Jadwiga Kamińska.

Sam pomysł projektu wynika z potrzeb rynku branży odlewniczej. Rezultatem projektu są innowacyjne produkty – bentonit hybrydowy nowej generacji oraz mieszanka na bazie bentonitu hybrydowego z nośnikiem węgla błyszczącego. Chciałabym podkreślić, że aktualnie podobna technologia w zakresie bentonitów hybrydowych nie jest stosowana w odlewniach!

Rozwój dalszej kariery naukowej planuję dwutorowo. Z jednej strony chcę prowadzić pracę B+R z zakresu innowacji produktowych i procesowych (kontynuowanie współpracy z przedsiębiorstwami z branży odlewniczej, motoryzacyjnej i budowlanej), z drugiej – planuję osiągać kolejne szczeble kariery naukowej.

Gratulujemy i życzymy Pani Dr Jadwidze Kamińskiej samych sukcesów i powodzenia w realizacji ambitnych zamierzeń!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj