Rozmawiamy z dr inż. Karoliną Kowalczyk na temat projektu pt. „Wpływ zmiennej drogi odkształcenia oraz geometrii narzędzia na zmiany struktury i właściwości ferrytycznych stali niskowęglowych i głębokotłocznych”.

W projekcie realizowane są badania z zakresu odkształceń plastycznych prawda?

Tak, dokładnie. W projekcie realizowane są badania z zakresu odkształceń plastycznych prowadzone z użyciem innowacyjnej i niekonwencjonalnej metody DRECE (z ang. Dual Rolls Equal Channel Extrusion) którą zalicza się do tzw. technik dużego odkształcenia plastycznego SPD (z ang. severe plastic deformation). Techniki SPD w odróżnieniu od klasycznych metod umożliwiających odkształcenie plastyczne materiału prowadzą do silnego rozdrobnienia ziarna i otrzymania struktur nano- i ultradrobnoziarnistych, a temu z kolei towarzyszy intensywny efekt umacniający, którego skutkiem jest znaczny wzrost właściwości wytrzymałościowych materiału przy jednoczesnym zachowaniu użytecznej plastyczności. Taki zestaw właściwości bardzo trudno uzyskać stosując konwencjonalne metody przeróbki plastycznej.

dr inż. Karolina Kowalczyk

Główny cel naukowy projektu?

Ze względu na to, że determinantą znacznego wzrostu właściwości jest reorganizacja struktury materiału, główny celem naukowym realizowanego projektu jest szczegółowa analiza ewolucji struktury zachodzącej podczas dużego odkształcania plastycznego DRECE w ferrytycznych stalach niskowęglowych z wykorzystaniem innowacyjnej metody SPD. Dotychczas zagadnienie to nie było analizowane w tak szerokim zakresie.

Jak te badania mogą wpłynąć na niedaleką przyszłość?

Metoda DRECE, jako jedna z nielicznych spośród innych metod SPD dzięki swoim zaletom m.in. dużej wydajności procesu oraz ograniczeniu strat materiałowych może w niedalekiej przyszłości zostać z powodzeniem wdrożona jako innowacyjna technologia produkcyjna umożliwiająca przetwarzanie stali konstrukcyjnych skutkujące silnym rozdrobnieniem ziarna, a co za tym idzie istotnym wzrostem właściwości wytrzymałościowych.

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj