Druk 3D znajduje coraz to szersze zastosowanie w gospodarce – także i w budownictwie. Nowatorskie rozwiązania opracowują m.in. naukowcy z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT w Szczecinie to miejsce skupiające różne dziedziny nauki, związane z budownictwem – od elementów konstrukcyjnych, po odnawialne źródła energii. Obecnie główny kierunek rozwoju stanowią konstrukcje powstające w technologii przyrostowej, czyli druku 3D z wykorzystaniem betonu – podkreśla Profesor Uczelni, dr hab. inż. Paweł Sikora.

Technologia ta z powodzeniem rozwijana jest m.in. w Stanach Zjednoczonych. Celem naszego zespołu jest zatem sukcesywne wprowadzenie go także na polski rynek. Kładziemy duży nacisk na badania, których celem jest wypracowanie mechanizmów, umożliwiających obniżenie śladu węglowego mieszanek w procesie produkcji.

Badania realizowane w ramach projektu Recycl3D (Kruszywa z recyklingu do konstrukcji betonowych wykonanych w technologii druku 3D), są pionierskie w skali kraju, a wyróżnikiem jest niewątpliwie interdyscyplinarny zespół – dodaje Profesor Sikora. Współpracujemy z wiodącymi partnerami z branży budowlanej nad wprowadzeniem konkretnych produktów na rynek – ten staje się coraz bardziej otwarty na nowe technologie, w tym druk 3D. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj