Coraz więcej projektów badawczo-rozwojowych dotyczy sztucznej inteligencji. W ostatnich latach wzrost jest pięciokrotny – mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki. Jak dodaje, rośnie także budżet na innowacje w obronności.

Dyrektor NCBR w rozmowie z dziennikiem przekazał, że tegoroczny budżet dofinansowań na innowacje to 7,1 mld zł, z czego ok. 1 mld zł to środki krajowe, a reszta to pieniądze europejskie.

„W przyszłym roku budżet będzie wynosił 7,7 mld zł. Będziemy dysponowali większymi funduszami, m.in. na projekty związane z obronnością. Minister obrony narodowej postanowił zwiększyć pulę środków na ten cel o 100 mln zł, będziemy więc w większym zakresie wspierać polskie wojsko” – powiedział Kamieniecki.

Podkreślił, że NCBR ma już w tym doświadczenie, a we wspomnianej puli projektów uczestniczą także policja, ABW czy Agencja Wywiadu. „Współpraca pozwala na wykorzystanie potencjału innowacyjnego polskich firm i uczelni do rozwoju i unowocześnienia polskiej armii. To pozytywne wyzwanie zarówno dla centrum, jak i dla MON, mobilizuje obie strony” – dodał.

Więcej na stronie;

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C90222%2Cdyrektor-ncbr-dla-dgp-rosnie-budzet-na-innowacje-w-obronnosci.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj