Dziesięcioro inspirujących, polskich innowatorów: trzy kobiety i siedmiu mężczyzn nagrodzono w drugiej edycji konkursu Innovators Under 35 Poland. We wtorek 28 czerwca dwie osoby, spośród finałowej dziesiątki, otrzymają wyróżnienia Innowatora Roku i Społecznego Innowatora.

Konkurs „Innovators Under 35” organizuje „MIT Technology Review” – najstarszy magazyn poświęcony technice, którego wydawcą jest renomowany Massachusetts Institute of Technology. Wybierani są w nim liderzy innowacji, którzy nie ukończyli 35. roku życia, a „dzięki swojemu wkładowi w rozwój nowych technologii w nieoceniony sposób przyczyniają się do znalezienia odpowiedzi na wyzwania współczesnej rzeczywistości oraz poprawy życia wielu osób na świecie”.

W drugiej polskiej edycji konkursu eksperci wybrali trzy kobiety i siedmiu mężczyzn.

Wśród nagrodzonych znalazła się Marta Krupińska – twórczyni platformy Azimo, umożliwiającej szybkie, łatwe i bezpieczne transfery pieniędzy. Kolejną z nagrodzonych kobiet jest Patrycja Wizińska-Socha, która rozwinęła wszechstronne rozwiązanie telemedyczne – Pregnabit, pozwalające na monitorowanie stanu zdrowia dzieci w łonie matki. Trzecia z laureatek Katarzyna Kamińska za pomocą komputerowego modelu TherVira stworzyła nowy rodzaj leków rozmiaru pojedynczych cząstek, które mają na celu walkę z grypą.

Kolejny z nagrodzonych, Arkadiusz Stopczyński, zaprojektował Smartphone Brain Scanner – mały i tani system EEG, który za pomocą sygnału telefonii komórkowej wysyła wyniki i pozwala na diagnozowanie epilepsji w trudno dostępnych miejscach. Z kolei Petros Psyllos rozwinął przenośne urządzenie – Matia, które pomaga osobom niewidomym, opisując otaczający ich świat za pomocą słów, muzyki i bodźców stymulujących zmysły. Inne osobiste, podręczne urządzenie MySpiroo stworzył Łukasz Kołtowski. Umożliwia ono zdalne monitorowanie pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby układu oddychania np. astmę.

W drugiej, polskiej edycji konkursu nagrodzono także Grzegorza Wróblewskiego za technologię, która pozwala tworzyć giętkie i przezroczyste elektrody – przy niskich kosztach i na dużą skalę. Nowatorskie technologie pomagające w produkcji elektroniki organicznej, urządzeń organicznych i przewodzących polimerów rozwija z kolei Bartłomiej Kołodziejczyk. Kolejny laureat – Krystian Piećko stworzył rozwiązanie DataWalk, oparte na analizie i pozyskiwaniu danych, które ma zapobiec oszustwom i praniu pieniędzy. Wśród laureatów znalazł się także Rafał Flis – autor platformy Social Wolves, promującej postawy obywatelskie, za pomocą której angażuje młodych ludzi do pracy przy projektach społecznych.

Konkurs „Innovators Under 35” jest organizowany od 1999 roku, a od pięciu lat „MIT Technology Review” szuka utalentowanych innowatorów również w innych częściach świata m.in. w Europie. Wyróżnienia otrzymują laureaci w różnych kategoriach i edycjach konkursu organizowanego na całym świecie. Wśród dotychczasowych laureatów konkursu znajdują się m.in.: Mark Zuckerberg – twórca Facebooka, Konstantin Novoselov – laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, Max Levchin – założyciel firmy PayPal, David Karp – założyciel Tumblr, Sergey Brin – współtwórca Google, Linus Torvalds – założyciel Linux.

Uroczystość wręczenia nagród w drugiej, polskiej edycji konkursu Innovators Under 35 Poland 2016 odbędzie się 28 czerwca w Warszawie. Wówczas poznamy też laureatów wyróżnienia Innowator Roku oraz Innowator Społeczny 2016, którzy wybrani zostaną spośród najlepszej dziesiątki konkursu. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj