Ponad 100 rektorów uczelni uczestniczy w trzydniowych obradach Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, które rozpoczęły się w Warszawie. W programie m.in. dyskusja na projektem nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i wybory nowego przewodniczącego KRASP.

W czwartek w Warszawie rozpoczynają się trzydniowe obrady Prezydium oraz Zgromadzenia Plenarnego KRASP. Uczestnicy w nich ponad stu nowo wybranych oraz aktualnie sprawujących funkcję rektorów z całej Polski. W sobotę 4 czerwca wybiorą oni nowe władze KRASP na lata 2016–2020.

Jednym z najważniejszych elementów trzydniowego spotkania będzie dyskusja z udziałem ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Wraz z rektorami będzie rozmawiał o projekcie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Pod koniec maja resort nauki wyłonił trzy konkurencyjne zespoły, które za granty po 300 tys. zł, będą opracowywały założenia do nowej ustawy. Zespoły przeprowadzą konsultacje społeczne proponowanych rozwiązań. Ich prace potrwają do stycznia 2017 r.

„Podczas prac nad zmianami w szkolnictwie wyższym w grę wchodzą nie tylko kwestie finansowania uczelni państwowych i prywatnych, ale też organizacji uczelni i finansowania tych ośrodków, które są najlepsze” – mówił w czwartek podczas konferencji prasowej rektor Uniwersytetu Śląskiego i obecny przewodniczący KRASP prof. Wiesław Banyś. Jak podkreślił, podczas prac konieczne będzie znalezienie trudnego balansu między wspieraniem „tych najlepszych ośrodków, a zadbaniem o te uczelnie, które mają inne cele niż tylko naukowe”.

Jednym z najważniejszych zagadnień, którymi zajmą się rektorzy podczas trzydniowego posiedzenia będzie potrzeba zwiększania nakładów na szkolnictwo wyższe i uczelnie. „Dzisiaj w Polsce dotacja budżetowa (dla uczelni) na jednego studenta utrzymuje się w okolicach 3 tys. na rok. To dwa razy mniej niż średnia w Unii Europejskiej” – zaznaczył przewodniczący KRASP.

Jak przekonywał, zwiększenie tej dotacji pozwoli m.in. na poprawę jakości nauczania i nawiązywanie lepszego kontaktu między nauczycielami akademickimi, a studentami. „W Polsce na jednego pracownika naukowego przypada średnio 17 studentów” – mówił prof. Banyś. „Niż demograficzny nie jest dla nas zagrożeniem tylko szansą, którą musimy wykorzystać, aby polepszyć jakość kształcenia” – mówił rektor UŚ.

Rektorzy będą dyskutowali też na temat biblioteki wirtualnej, którą sfinansuje resort nauki. „Ma ona doprowadzić do tego, że w naszym kraju wszystkie uczelnie i komputery autoryzowane w sieci uczelni będą miały dostęp do baz danych naukowych z całego świata. To wynik wielu konsultacji i kompromisów, które udało się nam osiągnąć w środowisku akademickim” – mówił prof. Banyś.

Podczas obrad rektorzy omówią też możliwości zwiększenia umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa, otwartego dostępu do treści naukowych czy cytowalności polskich naukowców.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) została powołana 7 czerwca 1997 r. przez rektorów 73 szkół wyższych. Obecnie zrzesza 107 uczelni akademickich, a 46 uczelni zawodowych ma status członków stowarzyszonych KRASP. Celem KRASP jest inspirowanie i koordynowanie współdziałania uczelni w Polsce, a także reprezentowanie wspólnych interesów uczelni akademickich. Konferencja podejmuje działania prowadzące do stworzenia efektywnego i zintegrowanego systemu edukacji w naszym kraju oraz działa na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego, nauki i kultury.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj