Efektywność w pracy podczas słuchania muzyki oraz o rodzaju muzyki, która wzmacnia produktywność – taki temat wybrali sobie do badań naukowcy z Uniwersytetu Cornella. Uczestnicy badania zostali podzielić na trzy grupy: Pierwsza słuchała Brown Eyed Girl – Van Morrisona i Walking on Sunshine – zespołu Katrina and the Waves, druga nagrania heavymetalowe, a trzecia grupa niczego.

Muzyka podczas pracy – czy zwiększa produktywność?

Badania wskazały, że osoby przynależące do pierwszej grupy znacznie zwiększyły swoją produktywność, a także chętniej współpracowały z innymi osobami. Wszystko dzięki uwalniającej się dopaminie podczas słuchania muzyki. Jest idealnym lekarstwem na tzw. „popołudniowy kryzys w pracy”, pobudza umysł niczym filiżanka mocnej kawy czy krótki spacer.

Applied Ergonomics przeprowadziło badania, które wskazało, że pracownicy wykonujący powtarzalne czynności i jednocześnie słuchający muztyki byli dużo bardziej dokładni i popełniali zdecydowanie mniej błędów, kiedy pracowali przy muzyce.

Jakiej muzyki słuchać w pracy?

W takim razie czego słuchać, aby faktycznie wzmocnić tę produktywność. Podajemy kilka pomysłów ze względu na gusta i preferencje muzyczne – analogicznie zostały stworzone nasze playlisty z muzyką do pracy.

Muzyka klasyczna

Pobudza i przyspiesza proces reagowania na czynniki zewnętrzne, co sprawia, że szybciej podejmujemy decyzje. Podczas słuchania muzyki klasycznej występuje tak zwany „efekt Mozarta”, który zapewnia nieznaczną poprawę zdolności przestrzennych i inteligencji ogólnej.

Muzyka z filmów i gier komputerowych

Szczególnie polecany dla osób, które w swojej pracy muszą się skupić. Dlaczego? Ponieważ jest ona zaprojektowana w taki sposób, aby nie odciągać uwagi od akcji, która dzieje się w grze.

Muzyka elektroniczna

Nie rozprasza, jest dynamiczna i pobudza do działania. Bardzo łatwo dopasować ją do trybu pracy.

Muzyka natury

Śpiew ptaków, szum lasu lub morza, odgłosy wodospadu lub górski potok – nie dość, że relaksują to jeszcze pomagają skupić na wykonywanej pracy.

Muzyka zagraniczna

Ilu z nas próbowało słuchać naszej polskiej muzyki do pracy… Przeważnie próby skupienia się przy muzyce, w której śpiewa się w narodowym języku kończą się na śpiewaniu. Dlatego jeśli już potrzebujesz śpiewanych piosenek to warto poszukać piosenek śpiewanych w języku obcym – w ten sposób nie będziesz musiał skupiać się na tekście.

Jak widać muzyka to idealne narzędzie do pracy – inspiruje, pomaga się skupić oraz nadaje pracy tempo. Warto pomóc sobie oraz swoim pracowników odtwarzając muzykę w biurze, sklepie czy innym lokalu. Sprawdź jaką muzykę wybrać do lokalu i dowiedz się jaką muzykę odtwarzać w hotelu i restauracji. Pośród wielu gatunków muzycznych na pewno znajdziecie taki, który pasuje do Waszego profilu pracodawcy i sprawi, że efekty pracy będą dużo lepsze.

Ponadto pamiętajcie o tym, że muzyka zwiększa nie tylko produktywność pracowników, ale także efektywność zakupową wśród klientów (tzw. marketing sensoryczny lub audomarketing) – to szczególnie ważna informacja dla prezesów i managerów lokali i firm usługowych. Taką muzykę można znaleźć albo na YouTube (przeczytaj o wysokich opłatach ZAiKSu a odtwarzanie YouTube) albo przez muzykę na licencji CC, czyli wolną od opłat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj