Rozmawiamy z Profesor Magdaleną Wdowin na temat Ekoinnowacji oraz świadomości ludzi w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii.

Czy Centrum Zrównoważonej Gospodarki Surowcami i Energią zmierza w kierunku Ekoinnowacji?

Ekoinnowacje z pewnością jest to jeden z głównych celów badawczych naszych pracowników. W instytucie mamy szereg naukowców pracujących nad rozwiązaniami gospodarki o obiegu zamkniętym, działaniami zgodnymi z zasadami zrównoważonego rozwoju czy też odnawialnych źródeł energii. Centrum posiadać będzie m.in. laboratorium badań biomasy i odpadów co pozwoli bardziej rozwinąć się w kierunku technologii i rozwiązań wyżej wspomnianych.

Wydaje się, że coraz częściej inwestujemy w Odnawialne Źródła Energii. Jak ważny jest rozwój nowoczesnej energetyki, a także OZE?

Zapewne każdy ma w tym obszarze swoje zdanie. Ale w obecnej sytuacji politycznej jaką obserwujemy możemy stwierdzić, że jeszcze większego znaczenia nabierają założenia Europejskiego Zielonego Ładu wg którego w ramach Fit for 55 musimy dynamicznie dążyć w kierunku rozwoju technologii OZE. Jednak na uwagę zasługują również technologie wodorowe, które wymagają wielu badań i testów – czyli pole do popisu dla naukowców.

Profesor Magdalena Wdowin

Jak skutecznie wdrażać innowacyjne działania w zakresie OZE?

Jest to bardzo trudne pytanie ponieważ w Polsce mamy wiele barier zarówno prawnych jak i świadomości społeczeństwa. Przekonanie ludzi do nowych rozwiązań nie jest łatwe, ponieważ większość społeczeństwa uważa że dobre jest tylko to co istnieje od lat bo jest sprawdzone. Nowości są kosztowne i ciągną za sobą ryzyko niepowodzeń. Ale to samo środowisko nie ma świadomości, że nawet instalowanie teoretycznie znanych rozwiązań w energetyce konwencjonalnej (przykładowo technologie odsiarczania) również ciągnie za sobą ryzyko niepowodzeń, niespełnienia warunków technologicznych, parametrów gwarantowanych itp. Dlatego też wszelkie nowe rozwiązania powinny być poprzedzone działaniami związanym uświadamianiem i z akceptacją społeczną ale i rzetelnym biznes planem i udokumentowanymi pomyślnymi testami próbnymi. 

Czy zdaniem Pani Profesor ludzie są coraz bardziej świadomi Odnawialnych Źródeł Energii?

Z pewnością tak ale w przewadze jest to wiedza dotycząca fotowoltaiki natomiast wiedza ogólna na temat pozostałych rozwiązań ciągle w moim odczuciu powinna być bardziej promowana.

Jakie jest Pani marzenie jako naukowca?

Chyba każdy naukowiec marzy aby jego rozwiązanie znalazło zastosowanie w praktyce.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy samych sukcesów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj