Rozmawiamy z dr hab. inż. Mariuszem Kaczmarkiem.

Jaka była geneza powstania Ella4Life?

Tematyka projektu dotyczy wspomagania osób starszych – seniorów. Problem starzejących się społeczeństw dotyka coraz więcej państw na świecie. Analizując te trendy, w Katedrze Inżynierii Biomedycznej, Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG, postanowiliśmy zająć się tą tematyką. Pierwszy duży projekt w tej dziedzinie realizowaliśmy w latach 2009- 2013 – pt. „Domowy asystent osób starszych i chorych” w ramach programu POIG, działanie 1.3. Zdobyte doświadczenie podczas realizacji projektu, opracowane rozwiązania i zainteresowanie seniorów i osób sprawujących opiekę nad nimi spowodowały chęć dalszej pracy nad tymi zagadnieniami. Prezentowaliśmy nasze rozwiązania m.in. na targach w Hanowerze ale również w Polsce i na licznych konferencjach naukowych, co przyczyniło się do tego, że staliśmy się rozpoznawalną grupą badawczą zajmującą się rozwiązaniami dla seniorów. W roku 2017 zostaliśmy zaproszeni do międzynarodowego konsorcjum by wziąć udział w projekcie Ella4Life, w ramach europejskiego programu: AAL 2017 Call – AAL packages/Integrated solutions – Packages integrating different solutions based on ICT to support active, healthy and independent living of older adults.

Dla kogo ten asystent jest skierowany?

Asystent skierowany jest do osób w wieku senioralnym i ich opiekunów (formalnych i nieformalnych np. członków rodziny zamieszkujących w innym mieście czy kraju), którzy chcą wykorzystać możliwości jakie daje współczesna technika do tego by czuć się bezpieczniej i jednocześnie samodzielnie funkcjonować w swoim środowisku: mieszkaniu, wśród znajomych. Osoba która będzie używała asystenta musi posiadać podstawową wiedzę o tym jak używać smartfona lub tabletu i by w pełni wykorzystać zalety systemu musi mieć dostęp do internetu. Grupą docelową – użytkownikami końcowymi w projekcie, którzy testowali system byli seniorzy w wieku 60+, aczkolwiek nie ma tutaj wyraźnej granicy wieku.

Główny cel projektu?

Głównym celem projektu była integracja istniejących produktów: aplikacji Emma 6 (uruchamianej na smartfonach), wirtualnego asystenta Anny (uruchamianej na tablecie) oraz systemów sensorów eWanny (nadzorującej proces kąpieli) i eNarzuty (monitorującej pracę serca podczas siedzenia na krześle/fotelu) w jeden kompletny produkt. I oczywiście jego kompleksowe przetestowanie przez użytkowników końcowych – grupę docelową seniorów. Testy odbywały się w 5 krajach, członków konsorcjum naukowego. W sumie w testach wzięło udział około 500 testerów, z czego ponad 100 w Polsce.

Czy system wspomaga starsze osoby np. w dawkowaniu leków?

System Ella4Life pozwala na ustawienie przypomnień o konieczności zażycia leków. Przed terminem zażycia lekarstw uruchomi się alarm z komunikatem i jak w budziku trzeba potwierdzić wzięcie lekarstw. Należy oczywiście wcześniej wpisać wszystkie terminy, nazwy lekarstw i najlepiej także dawkowanie. Może to zrobić opiekun lub sam senior. Aplikacja umożliwia również wprowadzenie różnych zdarzeń do terminarza, który przypomni o nich z wyprzedzeniem. Najistotniejsze są jednak funkcje związane z dbaniem o stan zdrowia, czyli stymulowanie do aktywności fizycznej ale też podtrzymywanie kontaktu z bliskimi i znajomymi poprzez możliwość nawiązania wideorozmowy. W aplikacji można umieścić filmy instruktażowe z opisem, demonstracją ćwiczeń fizycznych czy innych czynności które standardowo wykonujemy w domu, a osoby z demencją potrzebowałyby przypomnienia jak coś wykonać poprawnie. No i oczywiści monitorowanie pracy serca podczas kąpieli i podczas wypoczynku na ulubionym fotelu przed telewizorem. Na podstawie pomiarów, które odbywają się w tle głównej czynności, senior nie musi nic robić dodatkowo poza włączeniem zasilania układu pomiarowego, mierzymy sygnał EKG i na jego podstawie wyznaczamy rytm serca i jego zmienność, co jest podstawowym sygnałem diagnostycznym. Dodatkową istotną funkcją jest zapamiętywanie wyników pomiarów z ciśnieniomierza. Aplikacja pilnuje byśmy wykonywali codziennie dwa pomiary ciśnienia (rano i wieczorem) i wyniki automatycznie przy wykorzystaniu połączenie Bluetooth wysyłane są z ciśnieniomierza do aplikacji i do bazy danych do gabinetu lekarza prowadzącego. To ostatnie rozwiązanie nie jest jeszcze dostępne w Polsce ale w Holandii firma MedicineMen, która stworzyła aplikację Emma6, sieć lekarzy wykorzystujących system już istnieje.

Jak działa Ella4Life? Do czego może być podłączona?

System Elle4Life do poprawnego działania potrzebuje połączenia z Internetem. Wszystkie dane spływają z serwera i są wysyłane na serwer tak by lekarz lub inna osoba, która się opiekuje seniorem miała dostęp do codziennych pomiarów ciśnienia i akcji serca. Dzięki temu obsługa całego systemu jest zdalna. Fizycznie senior w domu ma tablet z aplikacją Anna,  maty pomiarowe na fotel (eNarzuta) i do wanny (eWanna) oraz dedykowany ciśnieniomierz. Oczywiście system można dowolnie konfigurować i np. jeśli ktoś nie używa wanny to nie musi zamawiać maty do wanny. Schematycznie można system przedstawić jak na rysunku poniżej:

Czy asystent pomaga w bezpieczeństwie, samopoczuciu, czy kontrolowaniu stanu zdrowia?

Biorąc pod uwagę wszystkie funkcjonalności można powiedzieć, że asystent niewątpliwie pomaga w podniesieniu poziomu bezpieczeństwa w mieszkaniu seniora związanego z nagłymi stanami pogorszenia stanu zdrowia. Pozwoli na wychwycenie z wyprzedzeniem zmian w pracy serca, zmian ciśnienia krwi. Z drugiej strony przypomnienia o konieczności zażycia leków też wpływają na utrzymanie zdrowia, podtrzymanie skuteczności terapii. Funkcje socjalne systemu (możliwość utrzymania kontaktu ze znajomymi) informacje o wydarzeniach, czy funkcje rozrywkowe aplikacji: radio internetowe czy proste gry, typu puzzle lub Memory pozwolić powinny na utrzymanie dobrego stanu zdrowia psychicznego i sprawności umysłowej.

Politechnika Gdańska została zaproszona do projektu jako uznany partner, prawda?

Tak, po sukcesie projektu „Domowy asystent osób starszych i chorych”, licznych prezentacjach i publikacjach staliśmy się rozpoznawalni w innych europejskich ośrodkach naukowych. I stąd to zaproszenie do opracowania wniosku o dofinansowanie, a potem udział w projekcie.

Czy najważniejsza jest dla Państwa  pomoc drugiej osobie/starszej osobie?

W istocie, staramy się jako pracownicy Katedry Inżynierii Biomedycznej, by nasze prace były użyteczne dla społeczeństwa. By pomagały osobom w codzienności, w szczególności w dbaniu o zdrowie i życie. Dziedzina inżynierii biomedycznej jest szczególna – ma zakodowane w sobie idee niesienia pomocy ludziom, użyteczności, utylitarności.

Więcej o projekcie: http://ella4life.pl; https://ella4life.eu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj