Zakończenie projektu pt: „Opracowanie technologii wytwarzania katod węglanowego ogniwa paliwowego o strukturze warstwowej i kontrolowanym rozkładzie wielkości porów”, który realizuje dr inż. Jakub Skibiński planowany jest na początek 2024 roku.

Tematyka prowadzonej działalności B+R przez dr. inż. Jakuba Skibińskiego obejmuje projektowanie, wytwarzanie i charakteryzację materiałów o otwartej porowatości, znajdujących zastosowanie jako materiały ogniw paliwowych, wymienników ciepła i materiałów filtracyjnych. Główne techniki badawcze, które stosuje Pan Doktor to modelowanie numeryczne metodą objętości skończonych i elementów skończonych, homogenizacja próżniowa,wytwarzanie metodą odlewania z gęstwy, tomografia komputerowa, skaningowa mikroskopia elektronowa.

Celem projektu jest opracowanie technologii wytwarzania katod węglanowego ogniwa paliwowego o strukturze warstwowej i kontrolowanym rozkładzie wielkości porów. Opracowana technologia pozwoli na wytworzenie materiałów o mikrostrukturze przestrzeni porowej, charakteryzującej się zadanym rozkładem wielkości porów, umieszczonych na dedykowanych podłożach niklowych. Porponowany rozwiązanie umożliwia wytworzenie materiałów o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej oraz wytworznie stosu ogniw o większej powierzchni.

W dobie rosnących cen energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych, związanych ze wzrostem opłat za emisję CO2, przyjazne środowisku alternatywne źródła energii cieszą się rosnącą popularnością. Jednym z proponowanych rozwiązań są ogniwa paliwowe – urządzenia elektrochemiczne, które wytwarzają energię użyteczną (elektryczność, ciepło) w wyniku reakcji chemicznej wodoru z tlenem. Węglanowe ogniwa paliwowe – będące przedmiotem projektu – charakteryzują się wysoką wydajnością, niskoemisyjnością oraz rosnącym zainteresowaniem. Są to urządzenia mogące pracować nie tylko jako kogenerator energii elektrycznej i ciepła, lecz również jako urządzenie pomocnicze skojarzone z konwencjonalnymi źródłami energii elektrycznej do separacji dwutlenku węgla, lub w procesie elektrolizy.
Rynkiem docelowym dla rezultatów projektu są firmy zajmujące się wytwarzaniem komponentów węglanowych ogniw paliwowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj