Nowe arkusze grafitowe mają całkowicie zastąpić popularnie stosowane pasty termoprzewodzące. Oprócz znacznie lepszej przewodności, nowe rozwiązania się nie zużywają i nie tracą swoich właściwości w miarę upływu czasu.

Ministrowie edukacji państw członkowskich Unii Europejskiej podjęli ostatnio bardzo ważną decyzję. Już do 2020 roku wszystkie naukowe artykuły bazujące na badaniach fundowanych ze środków publicznych będą musiały być udostępniane szerokiej publice za darmo.

To bardzo ważne wieści nie tylko dla wszystkich wspierających ruch otwartego dostępu (Open Access), ale tak naprawdę dla każdego z nas – otwarta nauka oznaczać będzie bowiem większą transparentność, a także innowacyjność, każdy zainteresowany będzie mógł bowiem z badań takich skorzystać i na nich bazować, dzięki czemu możemy liczyć na powstanie nowej fali europejskich start-upów.

Decyzja ta dotyczyć ma badań fundowanych w całości lub w części ze środków publicznych, ale także danych naukowych, które również mają zostać udostępniane publicznie w sposób umożliwiający ich przeglądanie czy ponowne użycie.

Powinno to przynieść pozytywne efekty nie tylko dla Europy, ale całego świata, jednakże może być to problem dla naukowców – magazyny, w których umieszczali oni swoje publikacje zdobywając punkty konieczne do doktoratów czy habilitacji, będą zapewne chciały od nich więcej pieniędzy, bo będzie to jedyne źródło ich utrzymania.

 

Źródło: www.geekweek.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj