Branża kosmiczna – nieustanna ewolucja
W ciągu ostatnich siedmiu lat firma Astronika zrealizowała wiele projektów, dzięki którym powstało kilka nowych technologii trzeciego i czwartego poziomu technologicznego. Chęć dalszego rozwoju spowodowała, że firma otrzymała środki unijne w ramach projektu o nazwie „ASTRO-MODUŁY – zestaw bloków funkcjonalnych do małych i średnich satelitów”.
Celem projektu jest opracowanie innowacyjnego produktu na skalę międzynarodową, który składa się z systemu otwierania paneli słonecznych, systemu separacyjnego oraz systemu wysięgnikowego. Na rozwiązania te składa się szereg mechanizmów, które muszą być ze sobą kompatybilne, a w tym sektorze są to trudne wyzwania. Obok parametrów technicznych, główną cechą odróżniającą ASTRO-MODUŁY spośród rozwiązań konkurencyjnych będzie nowatorskie podejście i zaoferowanie kompleksowych rozwiązań w formie produktów „off-the-shelf”.
Systemy te będą na ósmym poziomie technologicznym, co spowoduje zwiększenie konkurencyjności, a ponadto Astronika będzie dysponować trzema gotowymi rozwiązaniami, które mogą być wykorzystane w budowie przyszłych polskich satelitów. Firma, która będzie chciała skorzystać z tych systemów zaoszczędzi czas, zmniejszy koszty produkcji, jednocześnie zwiększając poziom bezpieczeństwa. Do klienta trafia sprawdzony produkt, zostaje również przeprowadzona pełna kampania testowa, a sam produkt będzie dostarczony w ciągu pół roku, a nie jak to bywało dotychczas, w terminie trzech lat.
Astronika nieustannie inwestuje w nowe rozwiązania, ale dzięki pomocy środków unijnych jest w stanie przyśpieszyć swoje prace nad ich unowocześnianiem. Projekt co prawda znajduje się dopiero na początkowym etapie, a już pojawił się pomysł jego promocji w coraz intensywniej rozwijającym komercyjnym sektorze kosmicznym w Europie. Ale nie tylko, trwają również rozmowy, by rozwiązania te mogły znaleźć swoje zastosowanie również w kosmonautyce chińskiej i amerykańskiej.