F1 Pharma prowadzi własne prace badawczo-rozwojowe, których celem jest  wdrożenie nowatorskich form popularnych leków wydawanych bez recepty.

Będą to pierwsze w Europie, a prawdopodobnie też w świecie formy aplikacyjne znanych leków, wyróżniające się łatwością przyjmowania przez osoby mające trudności z połykaniem, tj. przez dzieci, osoby w podeszłym wieku, czy pacjentów cierpiących na zwężenie przełyku. Opracowywane leki są stosowane w terapii bólu, w chorobach sezonowych, czy w łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej.

Badania zasadniczo składają się z trzech faz. W pierwszej gromadzone są informacje naukowe nt. właściwości fizykochemicznych substancji aktywnych, ich właściwości farmakokinetycznych i farmakologicznych, opracowywane są metody analityczne, pozyskiwane substancje do badań oraz preparaty odniesienia. W drugiej – opracowywany jest skład każdego produktu oraz metoda jego wytwarzania. Trzeci etap to transfer technologii do skali produkcyjnej, badania stabilności i przygotowanie wniosku rejestracyjnego. W razie potrzeby następuje weryfikacja równoważności terapeutycznej nowych leków względem preparatów odniesienia. W przypadku dwóch produktów leczniczych właśnie trwa faza trzecia, etap polegający na wytworzeniu serii pilotażowych.

Cele są realizowane w ramach dwóch dużych projektów, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach programów dla małych i średnich przedsiębiorstw. Pierwszy z nich zakończy się jeszcze tym roku, natomiast drugi w roku 2021. Jednak ze względu na procedury legislacyjne, leki będą wprowadzane na rynek w latach 2020-2023.

Ważnym elementem projektu jest zakup urządzeń technologicznych i aparatury analitycznej, które stanowią istotne wzbogacenie infrastruktury badawczej firmy. W ten sposób F1 Pharma realizuje strategię dynamicznego rozwoju. Nadal identyfikowane są kolejne atrakcyjne rynkowo molekuły do opracowania leków generycznych, jak i trwają przygotowania do syntezy i testów przedklinicznych innowacyjnych cząstek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj